Umiar w głębi Iustitii - komentuje Marek Domagalski

Po przeczytaniu ankiety Iustitii o stanie niezależnego sądownictwa w Polsce jestem nieco spokojniejszy.

Aktualizacja: 21.10.2018 16:06 Publikacja: 20.10.2018 19:48

Umiar w głębi Iustitii - komentuje Marek Domagalski

Foto: Adobe Stock

To stowarzyszenie, wnoszące kiedyś wiele do dyskusji o reformach Temidy, a teraz kojarzone z napastliwymi wystąpieniami jego niektórych liderów, wydało rzecz pożyteczną.

Czytaj także: Już 40 sędziów odeszło ze stowarzyszenia Iustitia

Trudno powiedzieć, że badanie było reprezentatywne nawet dla 2200 zrzeszonych w stowarzyszenu sędzów, jeśli w dobrowolnej ankiecie wzięło udział zaledwie 330, a przecież wszystkich sędziów jest ponad 10 tys. Badania tych 3 proc. sporo jednak mówią o stanie sędziowskim.

Trzeba pamiętać, że w badaniu wzięli zapewne udział aktywniejści i bardziej radykalni członkowie Iustitii, więc ich krytyczne oceny obecnych zmian bynajmniej nie dziwią. To, co w tym miejscu warte uwagi, to główna informacja, że 84 proc. ankietowanych sędziów nie zetknęło się osobiście z naciskami o charakterze politycznym, a 15 proc. miało z nimi kontakt. Każdy nacisk na sędziego jest karygodny, ale podane konkretne przykłady, jak postępowanie wyjaśniające rzecznika dyscyplinarnego wobec Bartłomieja Przymusińskiego za jego wypowiedź dla telewizji o „konkursie piękności" w KRS nie jest moim zdaniem naciskiem na sędziego, tylko uzasadnionym zwróceniem uwagi na wymaganą w tej profesji powściągliwość. Po to są zresztą dyscyplinarki.

Podejrzewam, że realne naciski polityczne odbywają się nieformalnie, niejawnie, nawet aluzyjnie, i one wymagają głębszego zbadania. Bo pewnie część jest odczytywana na wyrost. Oczywiście konkretów podać nie mogę, bo takich nie znam. W masie swej sędziowie nie odczuwają jednak nacisków – to sedno ankiety. Owszem, martwi powszechna w Iustitii obawa, że niezależność sądownictwa jest zagrożona: 90 proc., (choć to raczej kwestia przekonania wynikającego z psychologii, niż faktu), ale w sumie nie są to, jak mówi szef stowarzyszenia Krystian Markiewicz „zatrważające wyniki badań". Sam zresztą raport rozpoczyna się stwierdzeniem, że jego wyniki „nie są optymistyczne", co jaskarawie odstaje od radykalnej konkluzji lidera.

Liderzy związkowi często przesadzają. Ta ankieta to uwydatniła, pokazując jednocześnie wiele umiaru wśród sędziów Iustitii. To dobra informacja.

Opinie Prawne
Zacharski, Rudol: O niezależności adwokatury przed zbliżającymi się wyborami
Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?