Wiele osób inwestuje w nieruchomości wierząc, że jest to lepsza lokata kapitału niż akcje, fundusze, czy depozyty bankowe. Nie tylko dlatego, że nieruchomości z biegiem czasu zyskują na wartości, a dochodu z ich sprzedaży nie obciąża tzw. podatek Belki. Dom, mieszkanie czy lokal użytkowy mogą też przynosić niezłe zyski z wynajmu. Oczywiście zarówno przy zbyciu, jak i przy wynajmie nieruchomości, fiskus upomina się o swoją dolę. Jest jednak sposób, by korzystnie rozliczyć najem mieszkania nie pozbawiając się możliwości optymalnego opodatkowania przy jego zbyciu.
[srodtytul]Ryczałt – proste zasady[/srodtytul]
Jak opodatkować zyski z najmu? Gdy najem nie jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej podatnik może rozliczać najem w formie zryczałtowanej lub na zasadach ogólnych. Wyłączony jest natomiast podatek liniowy.
Podatek zryczałtowany przewidziany jest dla osób szukających prostych rozwiązań. Cały przychód opodatkowany jest stawką 8,5%. Aby z niej skorzystać należy poinformować urząd skarbowy o wyborze ryczałtu do 20 stycznia lub do dnia rozpoczęcia najmu.
[srodtytul]Skala - odliczymy koszty[/srodtytul]