[b]Jednym z zadań Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności jest kreowanie i wspieranie programu Obywatel i Prawo. Na czym polega ta działalność? Co jest jej celem?[/b]
[b]Renata Koźlicka-Glińska:[/b] Dziesięć lat temu Fundacja Wolności rozpoczęła działalność w trzech obszarach: edukacja, rozwój społeczności lokalnych oraz dzielenie się polskimi doświadczeniami z sąsiadami ze Wschodu. Później ukształtowało się czwarte pole: obywatel w demokratycznym państwie prawa. Celem programu Obywatel i Prawo jest wspomaganie różnych społecznych form poradnictwa obywatelskiego i prawnego. Poprzez przyznawanie grantów wspieramy organizacje pozarządowe udzielające bezpłatnych informacji i porad, głównie osobom z grup społecznie marginalizowanych.
Program prowadzi Instytut Spraw Publicznych, w ostatnim roku we współpracy z Instytutem Prawa i Społeczeństwa, ale jest też w niego zaangażowanych wielu ekspertów z innych instytucji. Ważna dla programu jest praca Rady Ekspertów. Rekomenduje ona rozwiązania ułatwiające dostęp do pomocy prawnej. Zleca też projekty związane z metodami opracowywania i dystrybucji informatorów prawnych czy współpracą organizacji pozarządowych z korporacjami prawniczymi. Rada organizuje też seminaria z udziałem przedstawicieli środowisk prawnych i mediów, które są okazją do debaty o problemach dostępu do zawodów prawniczych, polityki informacyjnej sądów czy dostępności informacji prawnej w Internecie. Dzięki programowi powstało Centrum Pro Bono, za pośrednictwem którego organizacje pozarządowe (NGO) mogą uzyskać bezpłatną pomoc renomowanych kancelarii.
[b]Jaka powinna być forma organizacyjna pomocy prawnej dla niezamożnych obywateli w polskich warunkach?[/b]
– Prace nad systemem nieodpłatnej pomocy prawnej dla najuboższych trwają od dziesięciu lat. Organizacje pozarządowe i eksperci programu Obywatel i Prawo przygotowali wiele analiz, propozycji, opinii społecznych, skonsultowali założenia do projektów kilku wersji ustawy. W maju rząd przyjął najnowsze założenia do ustawy o informacji prawnej dla osób fizycznych.