Doktor Piotr Ruczkowski i dr Leszek Bielecki postulują (zobacz artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/505088.html]"Prawo wodne: Zdążyć przed kolejną powodzią"[/link] który ukazał się w Rzeczpospolitej z 8 lipca), by przyznać spółkom wodnym i związkom wałowym status państwowych lub samorządowych osób prawnych, bo obecny status uniemożliwia finansowanie ich z budżetów samorządów. Skutkuje to wadliwym funkcjonowaniem spółek i związków oraz niedostatecznym wykonywaniem celów statutowych.
Celem spółek i związków jest zaspokajanie potrzeb ich członków, w tym dotyczących ochrony przed powodzią, przez budowę, utrzymanie i eksploatację urządzeń. Dlatego podstawowym źródłem przychodów tych jednostek powinny być składki członkowskie ustalane przez spółkę w wysokości proporcjonalnej do korzyści, jakie członek odnosi z działalności spółki, oraz ustalane przez starostę właściwego dla siedziby spółki świadczenia osób niebędących członkami spółki, które takie korzyści również osiągają. Przychody te powinny być ustalane w takiej wysokości, by wystarczyły na realizację zadań zaplanowanych przez spółkę do wykonania w danym roku obrachunkowym.
Spółki wodne i związki wałowe mogą także prowadzić działalność gospodarczą umożliwiającą osiągnięcie zysku netto, który będzie przeznaczany w całości na cele statutowe. Korzystanie z dotacji, pomocy finansowej państwa i jednostek samorządu terytorialnego stanowi więc uzupełniającą, a nie podstawową formę finansowania tych jednostek.
[srodtytul]Dotacje: dla kogo i na co[/srodtytul]
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B034E0EC83F26B00F846411EAE542750?id=168402]Ustawa o finansach publicznych [/link]definiuje pojęcie dotacji jako środki budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz państwowych funduszy celowych podlegające szczególnym zasadom rozliczenia i – na podstawie tej ustawy oraz odrębnych przepisów – przeznaczone na realizację zadań publicznych.