W brew pozorom środki, jakimi zarządzają otwarte fundusze emerytalne, nie służą wyłącznie zapewnieniu wypłaty przyszłych emerytur. Co więcej, cel ten może zostać uznany za drugorzędny, bo dotyczy świadczeń wypłacanych w odległej biznesowo i politycznie przyszłości.
OFE, tak jak pozostałe instytucje finansowe, są sposobem na akumulację kapitału służącego rozwojowi gospodarki narodowej. Następuje to m.in. poprzez dostarczanie kapitałów dla przedsiębiorstw. W Europie przedsiębiorcy mogą sfinansować swoją działalność kredytem, co cechuje niemiecki model gospodarki, mogą również pozyskać kapitał, emitując akcje na giełdzie, co cechuje model anglosaski. W tym ostatnim wypadku na danym rynku powinni istnieć odpowiednio silni inwestorzy, których w Polsce wciąż brakuje. OFE są predysponowane do pełnienia takiej funkcji, co potwierdzają przepisy o ich gospodarce finansowej. Zezwalają one, by fundusz inwestował środki w akcje, głównie notowane na giełdzie, do 60 proc. swych aktywów. W praktyce, co do zasady, limity te nie są wykorzystywane, na co wpływ ma także polityka państwa. Obecnie, jak wynika z prospektów informacyjnych największych funduszy emerytalnych za 2009 r., obligacje, które są instrumentem najbezpieczniejszym, ale których średnia rentowność w długich terminach jest jednak niższa niż innych rodzajów lokat, stanowią około 60 – 73 proc. aktywów zakładu.
[srodtytul]Dług publiczny[/srodtytul]
W sensie ekonomicznym obligacje skarbowe są pożyczką zaciągniętą przez Skarb Państwa (SP). Rząd może wymusić na funduszach lokowanie w emitowane przez siebie papiery wartościowe o określonym oprocentowaniu, wprowadzając np. niższe limity inwestycyjne w inne papiery wartościowe. Fundusze, dysponując strumieniem gotówki przekazywanej z ZUS, mają obowiązek ją zainwestować w dostępne na rynku polskim instrumenty finansowe, mogąc lokować za granicą jedynie 5 proc. swoich aktywów.
Pochodzące ze składek emerytalnych środki mogą być inwestowane wyłącznie w określone w ustawie o OFE kategorie lokat. Ponadto przepisy określają procentowo maksymalną wysokość aktywów, jaka może zostać wpłacona na poszczególne rodzaje lokat. Brak jest jednak limitów dla skarbowych papierów wartościowych pozwalających na zadłużanie się SP, co oznacza, że fundusze teoretycznie mogą lokować nawet 100 proc. swych środków w obligacje SP. Budżet państwa nie ponosi opłat pobieranych przez OFE za zarządzanie, ponieważ z ustawy o otwartych funduszach emerytalnych wynika wyraźnie, że koszt tych opłat ponoszą członkowie.