W kontekście ostatnich wydarzeń związanych z obecnością w żywności groźnego szczepu pałeczki okrężnicy EHEC, która spowodowała śmierć co najmniej 34 osób, szczególnie aktualny stał się problem odpowiedzialności cywilnej za szkodę spowodowaną przez środek spożywczy.
Produkcja żywności, a w szczególności jej przetwarzanie, osiągnęła w ostatnich latach nie tylko wymiar masowy, ale objęła też dynamicznie rozwijające się nowe technologie o niezbadanym do końca wpływie na życie i zdrowie ludzi. Przykładowo wprowadzono do uprawy i przetwarzania żywności technikę genetyczną oraz zalegalizowano żywność genetycznie zmodyfikowaną (tzw. żywność GMO).
Podstawowe z punktu widzenia prawa żywnościowego rozporządzenie (WE) Nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z 28 stycznia 2002 r. szeroko ujmuje katalog podmiotów odpowiedzialnych za niebezpieczną żywność jako wszystkie „podmioty działające na rynku spożywczym". Pojęcie to oznacza osoby fizyczne lub prawne odpowiedzialne za spełnienie wymogów prawa żywnościowego w przedsiębiorstwie spożywczym będącym pod ich kontrolą.
Tak więc przedsiębiorcą, do którego skierowane są normy prawa żywnościowego, jest zarówno rolnik przygotowujący płody swojego gospodarstwa do sprzedaży, jak i organizacja charytatywna działająca w zakresie dostarczania żywności potrzebującym. Tym bardziej podmiotem działającym na rynku spożywczym jest potężny koncern sprzedający żywność na globalną skalę, ale także drobny sprzedawca prowadzący indywidualną działalność, słowem – każdy podmiot oferujący środki spożywcze w obrocie.
Na zasadzie ryzyka
Zasadniczo za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny odpowiadają solidarnie producent, firmant („wyprodukowano przez X specjalnie dla Y") lub importer. Sam sprzedawca ponosi ją jedynie zastępczo, gdy nie uda mu się wskazać w terminie miesiąca powyższych podmiotów.