W połowie sierpnia Sejm uchwalił nowelizację kodeksu spółek handlowych pańskiego autorstwa, zmieniającą zasady łączenia i podziału spółek. Dlaczego akurat w czasie kryzysu gospodarczego podjęto pracę nad tym obszarem działalności przedsiębiorstw?
Tomasz Siemiątkowski, adwokat z kancelarii Głuchowski Siemiątkowski Zwara:
Zarówno łączenie się spółek, jak i podziały odgrywają bardzo istotną rolę w biznesie. Służą szeroko rozumianej restrukturyzacji spółek handlowych. Przyczyniają się do efektywności ich działania, pozwalają na optymalizację kosztów, dobrze wpływają na wartość przedsiębiorstwa. Łączeniu się spółek często towarzyszy przekonanie, że duży może więcej. Tak było chociażby w niedawnych fuzjach Noble Bank SA oraz Getin Bank SA czy też Banku Pekao SA i BPH. Coraz większe znaczenie mają też podziały – zwłaszcza podział przez wydzielenie. Dlatego się spodziewam, że nowelizacja k.s.h. spotka się z życzliwym przyjęciem. Wreszcie nie zapominajmy o sukcesji uniwersalnej wskutek połączenia i podziału, co pozwala kontynuować działalność w dotychczasowej postaci biznesowej, mimo formalnego zniknięcia spółki czy też pojawienia się nowej.
Fuzje, przejęcia i podziały mają być szybsze, tańsze, a sama procedura bardziej nowoczesna.
Zmniejszenie obciążeń spółek będzie widoczne już na etapie uzgadniania planu połączenia i podziału. Spółka publiczna nie będzie musiała dołączać do planu połączenia (podziału) informacji o swoim stanie księgowym, jeżeli opublikuje i udostępni akcjonariuszom półroczne sprawozdanie finansowe. Zniesiony zostanie także obowiązek ogłoszenia planu połączenia oraz planu podziału, pod warunkiem że zostaną one udostępnione na stronie internetowej spółki. Możliwe będzie odstąpienie nie tylko – tak jak było dotychczas – od badania planu połączenia i podziału przez biegłego i od sporządzenia przez niego opinii, ale również od sporządzenia sprawozdania uzasadniającego połączenie (podział) oraz od udzielania przez zarządy spółek łączących się informacji o istotnych zmianach dotyczących aktywów i pasywów, które zaszły między dniem sporządzenia planu połączenia (planu podziału) a dniem powzięcia uchwały. Utrzymany zostanie warunek, że wszyscy wspólnicy każdej z łączących się spółek mają wyrazić na to zgodę. Dodatkowo nie będzie trzeba udostępniać dokumentacji połączeniowej (podziałowej) w lokalu spółki, ponieważ wystarczy przesłanie wspólnikom odpisów tych dokumentów w formie elektronicznej, albo zamieszczenie informacji na stronie internetowej spółki.