"Rz": W exposé premier zapowiedział liczne zmiany mające zapewnić oszczędności w budżecie. Jak pan ocenia propozycje dotyczące podatków?
Jacek Kędzior prezes zarządu Ernst & Young:
Po exposé premiera widać wyraźnie, że rząd i minister finansów przystąpili do bardzo aktywnych działań. Niektóre prace są prowadzone wręcz ekspresowo. Dotyczy to zwłaszcza gorącego tematu opodatkowania miedzi. Resort finansów tłumaczy słusznie, że miedź i tego rodzaju zasoby w innych krajach są opodatkowane, ale tempo wprowadzania zmian jest dość ryzykowne. Każda istotna innowacja wymaga właściwego merytorycznego rozpatrzenia pozwalającego na zrozumienie specyfiki przedmiotu opodatkowania, zbadania, co i jak chcemy opodatkować, aby było to skuteczne, ale też nie obciążało nadmiernie podatnika. Moje największe wątpliwości budzą: planowana wysokość podatku od miedzi oraz to, że podatek ten nie będzie kosztem uzyskania przychodu dla firmy. Brak możliwości zaliczenia go do kosztów powoduje oczywiście większe obciążenie dla podatnika. Mam nadzieję, że sposób ustalania podatku, wszelkie sprawy techniczne z tym związane będą jeszcze w toku prac legislacyjnych szczegółowo analizowane i modyfikowane.
A inne zmiany?
Śledzę uważnie wypowiedzi Ministerstwa Finansów dotyczące gazu łupkowego. Odbieram je pozytywnie, zwłaszcza zapewnienia, że przygotowanie projektu potrwa kilka miesięcy i że ma on uwzględniać specyfikę działalności poszukiwawczej. Ważne jest także to, że rząd chce zagwarantować pewność inwestorom. Trzeba pamiętać, że będą to wydatki grubo ponad 100 mld zł. Inwestor musi więc wiedzieć, jakie będą założenia co do opodatkowania tego typu działalności. Obecne regulacje są nieadekwatne i muszą ulec modyfikacji, czy to w zakresie wysokości, czy sposobu opodatkowania. Uważam, że zmiany powinny iść w kierunku opodatkowania dochodu, a nie przychodu. Rząd powinien mieć świadomość, że chodzi nie tylko o dopingowanie polskich inwestorów, ale także o to, żebyśmy byli atrakcyjni dla inwestorów zagranicznych, którzy poza kapitałem mają odpowiedni know-how i technologie.