Polskie prawo wyznaniowe uznaje prawa gmin żydowskich. Reguluje je ustawa z dnia 20 lutego 1997 r. o stosunku Państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1997r. Nr 41, poz. 251, ze zm). Wśród dozwolonej działalność gmin żydowskich, art. 9 ustawy wymienia m.in. organizowanie i sprawowanie kultu publicznego oraz udzielanie posług religijnych zgodnie z ich prawem wewnętrznym. W celu realizacji prawa do sprawowania obrzędów i czynności rytualnych związanych z kultem religijnym – gminy żydowskie dbają o zaopatrzenie w koszerną żywność, o stołówki i łaźnie rytualne oraz o ubój rytualny.
Jak Szwajcaria pozbyła się Żydów
Głośny ostatnio ubój koszerny jest poręczonym ustawą prawem gmin żydowskich. Mogą ten problem rozwiązać przez import koszernej żywności ale mogą czynić to także poprzez organizowanie uboju rytualnego. Zakaz uboju koszernego to dotkliwe pogwałcenie praw religijnych, bo import koszernego mięsa jest kosztowniejszy, niż produkcja własna. Zakaz uboju rytualnego „ociera się" o sytuację stypizowaną w art. 194 k.k. – ograniczanie wolności wyznania. Wyznawcy judaizmu zostają ograniczeni w swoich prawach, w dość podstawowym prawie do konsumpcji wybranego przez nich gatunku mięsa, pozyskanego w sposób określony przez przepisy religijne, a poręczony ustawą.
Swego czasu Szwajcaria „pozbyła się" Żydów w ten właśnie sposób, że zakazała koszernego uboju bydła... Po co pogromy i inne akty nieprzyjazne wobec tej mniejszości, skoro można inaczej. W rzeczy samej, wprowadzenie tego zakazu jest formą prześladowań religijnych wobec wyznawców nie tylko judaizmu ale także islamu. Współcześnie, wprowadzenie tego zakazu w Polsce jest nie tyle aktem antysemickim ale przede wszystkim antypolskim. Zakaz rytualnego uboju wprowadziła ustawa o ochronie zwierząt traktując ten sposób uboju zwierząt jako formę traktowania ich w sposób szczególnie okrutny.
Problemy byłby w kraju marginalny, z uwagi na podawaną przez MSW liczbę wyznawców judaizmu, która nieznacznie przekracza jeden tysiąc. Chyba nie więcej jest w Polsce wyznawców islamu.
Polskie rolnictwo kontra nadwrażliwcy
Pomijając regulację ustawową, minister rolnictwa dopuścił ubój rytualny z racji wymogów religijnych stawianych przez zarejestrowane w Polsce wyznania. Celem tej regulacji nie tyle było uwzględnienie potrzeb konsumpcyjnych wyznawców judaizmu i islamu, co umożliwienie uboju koszernego z przeznaczeniem na eksport. Rytualny ubój mógłby być kołem zamachowym polskiego rolnictwa i produkcji wołowiny i drobiu. W trosce o rozwój rodzimego rolnictwa MRiRW w § 8 ust. 2 rozporządzenia z dnia 9 września 2004 r. w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju i uśmiercania zwierząt dopuściło dokonywanie tego uboju. Jedna z rolniczych Dyrektyw unijnych dopuszcza stosowanie uboju rytualnego z powodów religijnych.