Wtorkowa „Rzeczpospolita" podnosi ponownie problem własności i charakteru środków zgromadzonych w OFE – wskazując, że z jednej strony część polityków wpisuje jednostki uczestnictwa w OFE w swoich oświadczeniach majątkowych, a z drugiej strony część polityków przekonuje, że są one środkami publicznymi. Dziennik przywołuje także orzeczenie Sądu Najwyższego z 2008 r., który potwierdził, że składki do OFE mają charakter publicznoprawny, nie są własnością prywatną ubezpieczonych i nie można nimi swobodnie dysponować.
Problem jest niewątpliwie i ciekawy, i nośny społecznie – jednak wyraźnie następuje tu pomieszanie różnych porządków. Warto zatem spróbować rozplątać ten węzeł gordyjski – nie wymaga on bowiem wcale przecinania...
Publiczne, prywatne
Kwestia publicznego lub prywatnego charakteru środków jest kwestią statystycznej klasyfikacji środków – do jakiego sektora należy je zaliczyć i nie dotyczy kwestii własności w sensie prawnym. Ponieważ składki emerytalne, w tym składki do OFE, pobierane są pod przymusem państwa i jednym przelewem trafiają od pracodawcy do ZUS – SN miał podstawy, by uznać je za środki publiczne. Stanowisko to na gruncie statystyki i klasyfikacji unijnej nie jest podzielane przez Eurostat i Komisję Europejską, co było kwestią wieloletnich sporów między Polską a UE. W efekcie odmiennie są one klasyfikowane na użytek wewnętrzny, a odmiennie na użytek unijny. Nie rozstrzyga to jednak o kwestiach własnościowych. Podkreślić należy, że argumentacja Eurostatu oparta była na ocenie ryzyka ponoszonego w ramach poszczególnych systemów, a nie kwestii własnościowych. Eurostat uznał bowiem w 2004 r., że skoro ryzyko inwestycyjne ponosi gospodarstwo domowe, to dany element systemu nie może być traktowany jako część systemu zabezpieczenia społecznego, a w konsekwencji nie może być zaliczony do finansów publicznych.
Właścicielem aktywów OFE w sensie prawnym jest sam fundusz, który ma osobowość prawną
Część składki emerytalnej trafiającej do OFE, pochodzi z wynagrodzenia pracownika i jako element wypłaconego wynagrodzenia wchodzi do małżeńskiej wspólności majątkowej. Za składkę tę, przekazaną przez ZUS do OFE, członek OFE nabywa jednostki rozrachunkowe w OFE. Nie mają one charakteru papierów wartościowych, bo w polskim prawie obowiązuje zasada numerus clausus papierów wartościowych, co oznacza, że przepis musi wyraźnie przyznawać danemu instrumentowi status papieru wartościowego, by można było go uznać właśnie za papier wartościowy. W przypadku instytucji zbiorowego inwestowania – oprócz OFE, PPE i DFE są to także fundusze inwestycyjne.