Rz: Ministerstwo Finansów zamierza umieścić wkrótce w ordynacji podatkowej klauzulę zapobiegającą tworzeniu sztucznych struktur prawnych, służących unikaniu opodatkowania. Kiedyś już taka klauzula w ordynacji była, ?ale zakwestionował ją Trybunał Konstytucyjny. Co zrobi resort, by tym razem do Trybunału nie trafiła?
Janusz Cichoń:
Spodziewać się trzeba, że te przepisy Trybunał prędzej czy później oceni. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby do Trybunału trafiły nawet przed wejściem ?w życie.
To odważna deklaracja.
Taki scenariusz wyjaśniłby sytuację już na samym początku. Kilka lat temu Trybunał rzeczywiście zakwestionował treść dawnej klauzuli obejścia prawa podatkowego, ale nie podważył samego sensu wprowadzania takiej instytucji do porządku prawnego. Trzeba dodać, że w 11-osobowym składzie Trybunału tylko dwa głosy przeważyły za uznaniem tych przepisów za niekonstytucyjne. Ale też przepisy o klauzuli były dość krótkie i ogólne. A to się Trybunałowi nie spodobało. Tworzone dzisiaj podobne reguły w innych krajach europejskich, na przykład w Wielkiej Brytanii, są obszerniejsze i dokładniejsze. Inne kraje, które miały takie klauzule, poprawiają je, by stały się bardziej szczegółowe. Zresztą takie są zalecenia Komisji Europejskiej. My także chcemy wprowadzić nie tyle jeden przepis, ile cały rozdział w ordynacji podatkowej. Zapewne nie będziemy mogli przewidzieć w niej wszystkich sposobów unikania opodatkowania, bo możliwości tworzenia struktur z użyciem dwustu krajów świata są nieograniczone.