Alimenty - reguły ustalania wg. Andrzeja Nogala

Aktualizacja: 08.03.2015 11:30 Publikacja: 08.03.2015 08:00

Andrzej Nogal

Andrzej Nogal

Foto: materiały prasowe

W praktyce polskich sądów nie ma jasnych reguł ustalania wysokości alimentów. W zależności od tego, do jakiego sądu sprawa trafia, a nawet do jakiego konkretnie sędziego, wysokość alimentów potrafi się diametralnie różnić. Wynika to z ogólnikowości przepisów.

Zasady orzekania o obowiązku alimentacyjnym reguluje art. 128 i nast. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a w szczególności art. 135 k.r.o. W myśl tego przepisu wysokość i zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od uprawnionych potrzeb oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. W przepisie tym najważniejsze pojęcia są niedookreślone. Można powiedzieć, że każdy zainteresowany będzie inaczej rozumieć „usprawiedliwione potrzeby uprawnionego" czy też „zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego". Dobry adwokat bez trudu sporządzi niekończący się katalog wydatków, które można podciągać pod kategorię „usprawiedliwione potrzeby" uprawnionego dziecka. Usprawiedliwione to przecież nie wydatki konieczne czy niezbędne.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Subskrybuj
gazeta
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Kryzys w TK połączył Przyłębską, Rzeplińskiego i Stępnia
Opinie Prawne
Łukasz Guza: PiS straci przez weto w sprawie składki
Opinie Prawne
Wojciech Hermeliński: Kto ostatni w kolejce do głosowania?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku