Aktualizacja: 20.11.2016 12:01 Publikacja: 20.11.2016 12:00
Mariusz Paplaczyk
Foto: materiały prasowe
Rz: Sejm znowelizował właśnie procedurę karną. Wprowadził w niej możliwość zwrotu sprawy do prokuratury na każdym etapie postępowania – bez możliwości zaskarżenia. Wystarczy, że zawnioskuje o to prokurator. Sąd musi na to przystać. Jeśli do przekazania dojdzie na etapie postępowania odwoławczego, sąd II instancji musi uchylić wyrok I instancji. Czy to koniec zasady domniemania niewinności? Pana zdaniem przepis pojawił się przypadkowo?
Mariusz Paplaczyk: Wprowadzono go przy okazji nowelizacji ustawy dotyczącej skargi na przewlekłość postępowania. Zakładam, że projektodawca miał określony cel takiej zmiany, ja natomiast mam wrażenie, że być może chciano uniknąć szerszej debaty nad kolejną nowelizacją kodeksu postępowania karnego. Musimy pamiętać, że uchwalone zmiany k.p.k. odwróciły kontradyktoryjny proces i spowodowały powrót do funkcjonującego w Polsce przez lata modelu procesu karnego, który jest niewydolny. Moi zagraniczni koledzy nie dowierzają, kiedy im relacjonuję częstotliwość zmian procedury karnej i zmian modelu procesu karnego. Nawet kwalifikowane strony procesu karnego mają problem z ustaleniem w konkretnej sprawie, jakie przepisy stosować, czego przykładem jest ostatni wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego dotyczący wykładni przepisów procedury karnej dotyczących doręczania stronom wyroków.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
TSUE nigdy nie zadowoli wszystkich i zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie go krytykował. Dla jednych jego wyroki...
W przypadku podejrzenia naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych przez posła opozycji prezes UODO zadzia...
Tylko powtórzenie konkursów w otwartym trybie przed legalną KRS, z prawem każdego uczestnika, w tym neosędziego,...
Azjatyckie firmy mogą tracić dostęp do kluczowych przetargów publicznych. To przełomowy moment dla rynku inwesty...
Blokada Trybunału Konstytucyjnego przez rząd będzie miała dalsze, nieprzewidywalne konsekwencje.
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas