Mariusz Paplaczyk: Liczę, że wrócimy do procesu kontradyktoryjnego

Czy mamy jeszcze do czynienia z procesem karnym i jego istotą, skoro to od strony postępowania zależy, czy wyrok utrzyma się w drugiej instancji? – pyta adwokat.

Aktualizacja: 20.11.2016 12:01 Publikacja: 20.11.2016 12:00

Mariusz Paplaczyk

Mariusz Paplaczyk

Foto: materiały prasowe

Rz: Sejm znowelizował właśnie procedurę karną. Wprowadził w niej możliwość zwrotu sprawy do prokuratury na każdym etapie postępowania – bez możliwości zaskarżenia. Wystarczy, że zawnioskuje o to prokurator. Sąd musi na to przystać. Jeśli do przekazania dojdzie na etapie postępowania odwoławczego, sąd II instancji musi uchylić wyrok I instancji. Czy to koniec zasady domniemania niewinności? Pana zdaniem przepis pojawił się przypadkowo?

Mariusz Paplaczyk: Wprowadzono go przy okazji nowelizacji ustawy dotyczącej skargi na przewlekłość postępowania. Zakładam, że projektodawca miał określony cel takiej zmiany, ja natomiast mam wrażenie, że być może chciano uniknąć szerszej debaty nad kolejną nowelizacją kodeksu postępowania karnego. Musimy pamiętać, że uchwalone zmiany k.p.k. odwróciły kontradyktoryjny proces i spowodowały powrót do funkcjonującego w Polsce przez lata modelu procesu karnego, który jest niewydolny. Moi zagraniczni koledzy nie dowierzają, kiedy im relacjonuję częstotliwość zmian procedury karnej i zmian modelu procesu karnego. Nawet kwalifikowane strony procesu karnego mają problem z ustaleniem w konkretnej sprawie, jakie przepisy stosować, czego przykładem jest ostatni wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego dotyczący wykładni przepisów procedury karnej dotyczących doręczania stronom wyroków.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Kryzys w TK połączył Przyłębską, Rzeplińskiego i Stępnia
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem