Prokuratura w Sejmie to zły pomysł - komentarz Tomasza Pietrygi

Gdy tylko opozycja zawiesiła protest w Sejmie, Jarosław Kaczyński stwierdził, że wobec niektórych osób muszą być wyciągnięte wnioski nie tylko regulaminowe, ale również o znaczeniu „prawnokarnym". To mocna wypowiedź. A że prokurator generalny jest czynnym politykiem, koalicjantem PiS, zaś postępowanie w sprawie blokowania Sejmu toczy się już w warszawskiej prokuraturze – wręcz atomowa.

Aktualizacja: 13.01.2017 15:49 Publikacja: 13.01.2017 08:29

Tomasz Pietryga

Tomasz Pietryga

Foto: Rzeczpospolita

Prawnicy raczej nie mają wątpliwości, że blokowanie fotela marszałka i uniemożliwienie pracy konstytucyjnego organu może być ścigane na podstawie kodeksu karnego. Tyle że taka ścieżka nie tylko jeszcze bardziej zbrutalizuje relacje polityczne, ale wręcz może doprowadzić w skrajnej wersji do wykluczenia ze sceny politycznej najważniejszych polityków opozycji. Gdyby prokuratura zdecydowała się na indywidualne ściganie posłów, to ze względu na obecną arytmetykę sejmową trudno byłoby im zasłonić się immunitetem. A prawomocne skazanie oznaczałoby niemożność kandydowania w kolejnych wyborach.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Opinie Prawne
Wojciech Hermeliński: Kto ostatni w kolejce do głosowania?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Ostrzejszy kodeks karny nie zapewni bezpieczeństwa lekarzom
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Pomysły resortu rodziny nie pokrywają się z oczekiwaniami firm
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Długi weekend konstytucyjny
Opinie Prawne
Marek Dobrowolski: Konstytucja 3 maja, czyli zamach stanu, który oddał głos narodowi
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku