Reklama
Rozwiń

Projekt Kościuszko PLUS

Poprzez konsolidację trójstronnego partnerstwa Polska, Litwa oraz USA umocnią więź transatlantycką – piszą amerykański generał oraz wiceminister obrony narodowej Litwy.

Publikacja: 12.06.2019 18:32

Pomnik Tadeusza Kościuszki, West Point, Nowy Jork

Pomnik Tadeusza Kościuszki, West Point, Nowy Jork

Foto: BE&W

Parafrazując słowa zmarłego polskiego filozofa Zygmunta Baumana, żyjemy w płynnej rzeczywistości, w świecie niepewności i zmienności. Często postrzegamy otaczający nas świat jako unikalną czasoprzestrzeń, jednak jednocześnie nie powinniśmy lekceważyć dwuznaczności historii poprzedzającej nasze czasy. XVIII-wieczne dążenie Tadeusza Kościuszki do wolności może posłużyć za inspirację do umacniania więzi pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Polską i Litwą.

Dziedzictwo Kościuszki uosabia złożoność czasów, w których żył, oraz odwagę, wizję i wpływ, jaki na przełomie XVIII i XIX wieku mogła wywierać jednostka. Urodzony w 1746 roku w Wielkim Księstwie Litewskim będącym częścią Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Kościuszko prowadził życie pełne osiągnięć, przygód i internacjonalizmu, które budzi podziw nawet we współczesnych czasach.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie polityczno - społeczne
Tomasz Krzyżak: Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw ma sens
Opinie polityczno - społeczne
Jędrzej Bielecki: Populizm zabija strefę Schengen
felietony
Szantażowanie Hołowni, czyli szlachta składa protesty wyborcze
analizy
Michał Kolanko: Dlaczego Szymon Hołownia nie gra w wyborczy scenariusz PO?
Opinie polityczno - społeczne
Jędrzej Bielecki: Big Beautiful Bill, czyli Donald Trump oszukał swoich wyborców