Z drugiej strony faktem jest jednak i to, że dotąd filmu na ten temat po prostu nie było. Milczenie to ma długą tradycję. Zapoczątkował ją jesienią 1989 r. prezes TVP Andrzej Drawicz, który w specjalnym piśmie do szefów publicystyki ówczesnej TVP wyraźnie zalecił, by unikać krytykowania generała Jaruzelskiego. W pewnym sensie zalecenie to złamali po 21 latach dopiero Grzegorz Braun i Robert Kaczmarek. I co się wtedy okazało? Że naruszenie tego niepisanego tabu obudziło furię.
Ostrość tych reakcji daje sporo do myślenia. W "Gazecie Wyborczej" Paweł Wroński i Rafał Kalukin oburzali się na "propagandowy" charakter filmu. W "Newsweeku" Wojciech Maziarski przypomniał, że Jaruzelski "umiał w 1989 r. przegrać z klasą", i poradził Grzegorzowi Braunowi, by zapisał się na warsztaty dla początkujących filmowców, gdzie się dowie, czym "różni się publicystyka od poligramoty". Z kolei gwiazda lewicowej blogosfery Azrael Kubacki ogłosił, że "telewizja polska, telewizja publiczna, nadając ten film w swoim flagowym programie, staje się narzędziem propagandy i walki politycznej. Prawda objawiona w filmie "Towarzysz generał" ma służyć walce o dusze i poglądy Polaków – według kanonów zwolenników IV RP".
I tak oto niepostrzeżenie w polskim obozie liberalno -lewicowym obrona Jaruzelskiego i całkowite bezkrytyczne rozgrzeszenie jego działalności w PRL staje się kanonem politycznej poprawności.
[srodtytul]W ideowym obozie [/srodtytul]
Myślenie polskiej lewicy solidarnościowej zmieniło się niemal na naszych oczach. Jeszcze 15 lat temu wielu jej przedstawicieli uważało, że generał powinien odpowiadać za swoje zbrodnie. Dziś okazuje się, że Adamowi Michnikowi, z całą jego miłością do generała, skutecznie udało się wyperswadować im przekonanie o konieczności ukarania Jaruzelskiego. Co więcej, hołdy składane generałowi stają się sprawdzianem, jak bardzo jest się odpornym na "PiS -owską wersję historii" i czy jest się odpowiednio czujnym na groźbę "recydywy IV RP".
Obrońcy generała lubią zaczynać polemiki z filmem od słów: "nigdy nie byłem admiratorem Wojciecha Jaruzelskiego". To odwoływanie do swojej byłej opozycyjnej działalności przestaje jednak cokolwiek znaczyć. Może i obrońcy generała nie byli jegoadmiratorami , ale dzisiaj nimi są. I to, że kiedyś mogli dostać po głowie pałką od zomowców, naprawdę nie ma tu wiele do rzeczy. Bo jeśli dziś tak emocjonalnie reagują na film o szefie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, to znaczy, że stał się on jednym z ważnych liderów ich obozu ideowego.