Roztropne tworzenie prawa wymaga ważenia wielu racji i argumentów przy zachowaniu świadomości, że nigdy nie uda się zaspokoić oczekiwań wszystkich stron debaty publicznej. Nadrzędnym celem rządzących powinno być jednak takie konstruowanie rozwiązań prawnych, by w najpełniejszy sposób chroniły bezpieczeństwo obywateli. Ten cel przyświecał nam w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdy rozpoczęliśmy na początku tej kadencji intensywne prace nad przygotowaniem rozwiązania dotyczącego izolacji szczególnie niebezpiecznych przestępców.
Ideologiczne krucjaty
Impulsem dla nas była świadomość, że wiosną 2014 r. na wolność wyjdą seryjni mordercy, gwałciciele i pedofile, których wyroki śmierci zostały zamienione na karę 25 lat pozbawienia wolności. Ta próba naprawienia błędów okresu transformacji i wielu lat zaniechań, gdy w obawie przed podjęciem trudnych i kontrowersyjnych decyzji politycy udawali, że nie widzą tego problemu, budzi dziś zrozumiałe emocje. To dobrze, gdy obywatele w obawie przed możliwością naruszenia ich praw i wolności patrzą władzy na ręce. Źle jednak, gdy w debacie publicznej pojawiają się głosy fałszywe i niepoparte żadnymi faktami.
Przez lata politycy, bojąc się kontrowersyjnych decyzji, udawali, że nie widzą problemów
Niestety, wiele podnoszonych dziś przez naszych polemistów argumentów nosi jedynie pozory racjonalności, a niektóre z nich ocierają się wręcz o prymitywny populizm. Ikoną takiej mało konstruktywnej krytyki stała się pani Monika Płatek, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Pani profesor raczyła stwierdzić, że zgodnie z pomysłem „chorego umysłu" ministra sprawiedliwości władza będzie mogła swobodnie umieszczać w zakładzie zamkniętym tych obywateli, których uzna za niebezpiecznych.
Taka interpretacja naszej propozycji nasuwa przypuszczenie, że prof. Płatek woli dziś prowadzić ideologiczne krucjaty, niż występować w roli rzetelnego naukowca. Chybiony jest też zarzut, że umieszczenie w izolacji o charakterze terapeutycznym osoby po odbyciu kary więzienia jest złamaniem zasady mówiącej o tym, iż prawo nie działa wstecz.