Reklama
Rozwiń

Chrześcijańskie spojrzenie na nową kadencję ustawodawczą w Unii Europejskiej

W obliczu zagrożeń geopolitycznych chrześcijanie powinni sprzeciwiać się zagrożeniom godności ludzkiej i powinni pozostać zaangażowani w walce o dobro wspólne – deklaruje Inicjatywa Chrześcijan dla Europy.

Publikacja: 14.11.2024 04:36

Chrześcijańskie spojrzenie na nową kadencję ustawodawczą w Unii Europejskiej

Foto: REUTERS/Johanna Geron

Unia Europejska rozpoczyna nową kadencję ustawodawczą. W czerwcu 2024 r. wybrany został nowy parlament, nowa komisja wkrótce rozpocznie swoją pracę. Tymczasem porządek międzynarodowy jest poddany wstrząsowi, a UE znajduje się w centrum polaryzacji geopolitycznej. W tych okolicznościach UE musi zdecydowanie wzmocnić swoją pozycję podmiotu działającego na rzecz sprawiedliwego pokoju i praworządnego ładu międzynarodowego.

Jako wspólny głos europejskich stowarzyszeń świeckich chrześcijan opowiadamy się za katolicką etyką społeczną i angażujemy na rzecz pojednania i pokoju. Jesteśmy przeciwni wzajemnemu przeciwstawianiu środków dyplomatycznych i wojskowych. Oba elementy nie stanowią alternatywy, ale są dwiema częściami jednej strategii. Oprócz zdolności wojskowych UE musi minimalizować konfrontacje poprzez zarządzanie konfliktami i wielostronne negocjacje. Doceniamy rolę społeczeństwa obywatelskiego, a w szczególności kobiet, w rozwiązywaniu sporów i wprowadzaniu pokoju.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie polityczno - społeczne
Mateusz Morawiecki: Powrót niemieckiej siły
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Jak łatwo w Polsce wykreować nieistniejące problemy. Realne pozostają bez rozwiązań
Opinie polityczno - społeczne
Tomasz Krzyżak: Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw ma sens
Opinie polityczno - społeczne
Jędrzej Bielecki: Populizm zabija strefę Schengen
felietony
Szantażowanie Hołowni, czyli szlachta składa protesty wyborcze