Henryk Kelner: Oczekujemy działań władz Polski na rzecz uwolnienia porwanych przez Hamas

Jako obywatele izraelscy posiadający jednocześnie obywatelstwo polskie mamy nadzieję, że obywatele polscy przetrzymywani w niewoli Hamasu zyskają orędownika na arenie międzynarodowej na rzecz ich uwolnienia.

Publikacja: 01.08.2024 04:30

22 lipca Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o śmierci Alexa Dancyga. Historyk z podwójny

22 lipca Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o śmierci Alexa Dancyga. Historyk z podwójnym polsko-izraelskim obywatelstwem był od października zakładnikiem Hamasu w Strefie Gazy.

Foto: PAP/Newscom

22 lipca otrzymaliśmy hiobową wieść, że Alex Dancyg, kolejny obywatel polski, zginął w niewoli Hamasu. Dzień wcześniej przypadał dzień jego urodzin. Alex urodził 21 lipca 1948 r. w Warszawie w żydowskiej rodzinie ocalałych z Holokaustu. Jako nadzieja na budowę lepszego świata, bez wojen i okrucieństwa. Po 76 latach Alex, obywatel Polski i Izraela, Żyd, który poświęcił swoje życie na budowanie dobrych polsko-izraelskich i polsko-żydowskich relacji, stał się ofiarą bestialstwa Hamasu. Był jednym spośród ośmiu obywateli polskich, którzy wraz z pozostałymi 112 porwanymi Izraelczykami przeżywał koszmar.

Co się dzieje z porwanymi przez Hamas

Blisko 300 dni. Ile to godzin? Ile minut? Nie wiemy, co się z nimi dzieje. Nie wiemy, jaka jest ich kondycja zdrowotna. Nie obejmuje ich humanitarna pomoc, świat nie domaga się informacji na ich temat, międzynarodowe organizacje predystynowane do tego nie żądają kontaktu z nimi. Są sami, zdani na okrucieństwo i bestialstwo terrorystów.

Czytaj więcej

Nie żyje Alex Dancyg. Historyk z polskim obywatelstwem był zakładnikiem Hamasu

Jako obywatele izraelscy posiadający jednocześnie obywatelstwo polskie oczekujemy działań władz polskich na rzecz uwolnienia porwanych. Brak akceptacji przez władze polskie dla decyzji rządu izraelskiego, który stara się działać w obronie Państwa Izrael, nie powinien przesłaniać faktu, że w kazamatach Hamasu przetrzymywani są obywatele polscy.

List otwarty: Mamy nadzieję, że obywatele polscy przetrzymywani w niewoli Hamasu zyskają orędownika na arenie międzynarodowej

Różnice ideologiczne, odmienne strategie polityczne nie powinny przekreślać potrzeby działania na rzecz uwolnienia porwanych. Wiemy, że zarówno społeczeństwo polskie, jak i władze są zdolne do wyrażenia empatii. Dowodem tego była i jest pomoc okazywana Ukrainie pogrążonej w wojnie.

Jako obywatele polscy mamy nadzieję, że stosunek Polski do Izraela zyska zrozumienie, a obywatele polscy przetrzymywani w niewoli Hamasu zyskają orędownika na arenie międzynarodowej na rzecz ich uwolnienia.

Autor

Zvi Henryk Kelner

Przewodniczący Stowarzyszenia Polsko-Izraelskiej Współpracy Kulturalnej

Opinie polityczno - społeczne
Jerzy Surdykowski: Prima aprilis, czyli dzień kłamstwa. A gdyby tak zorganizować dzień prawdy?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Opinie polityczno - społeczne
Marek A. Cichocki: Amerykańska fantazja według Trumpa – niebezpieczna i okrutna
analizy
Mentzen odpala protokół Korwina. Już raz pogrążył Konfederację
Opinie polityczno - społeczne
Joanna Ćwiek-Świdecka: Sławomir Mentzen chce płatnych studiów. Ile naprawdę kosztuje edukacja w Polsce?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Opinie polityczno - społeczne
Jędrzej Bielecki: Cła uwolnią falę emigracji do USA. Donald Trump strzela sobie w stopę
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście