Świadome i aktywne podjęcie odpowiedzialności za ten kawałek świata i za tę cząstkę społeczeństwa ludzkiego, w której się żyje, jest patriotyzmem. Ma on różny kształt, zależny od czasu i okoliczności.
Bycie członkiem społeczności narodowej, członkiem państwa, nie jest tylko sprawą biologicznych i materialnych konieczności, ale przede wszystkim sprawą istnienia i działania osobowego, wyrazem świadomego i wolnego podjęcia losu, nawet jeśli u jego początków stają jakieś determinanty czasu i przestrzeni. Uznaję i podejmuję swoje zadania oraz swoje uprawnienia wynikające z kulturowej i prawnej struktury tego życiowego podłoża. Przez czynne podejmowanie solidarności z nim staję się aktywnym członkiem narodu, patriotą.
Patriotyzmem jest więc dbałość o pomyślność kraju zarówno jako całości, jak i o poszczególne grupy społeczne, o pojedynczych obywateli; to dbałość o dobro wspólne tak, jak je określił Jan Paweł II – dobro całej wspólnoty i każdej osoby. Na pomyślność składa się zadowolenie jednostek i społeczności; zaspokojenie – a przynajmniej dążenie do zaspokojenia – wyrażanych potrzeb. Oczywiście to wszystko winno się dokonywać w sposób sprawiedliwy oraz zgodnie ze słusznymi potrzebami.
Sprawiedliwość i słuszność nie są łatwe do określenia w życiu codziennym, a ich zdefiniowanie językiem polityki bywa dyskusyjne, bo naznaczone często partyjnością. Nieraz trudno oddzielić jednostkowe i grupowe żądania egoistyczne, jakieś widzimisię, od potrzeb ważnych. Takie, tylko „wewnętrzne", określenie tego pojęcia nie jest wystarczające. Dbałość o własną ojczyznę powinna objąć troską także dobre jej widzenie na zewnątrz, jej dobre relacje z innymi ojczyznami i patriotyzmami.
Wiele dyskusji toczy się dzisiaj na temat patriotyzmu. Słychać przy tym wzajemne oskarżanie się o działania na niekorzyść Polski. Pewne zarzuty są słuszne, ale niektóre są na wyrost, tylko do zaszkodzenia przeciwnikowi albo by zaspokoić potrzebę agresji. Niestety, zbyt mało dyskusji jest podejmowanych dla wspólnego zastanowienia się nad naszymi dzisiejszymi kłopotami lub potrzebami.