Aktualizacja: 24.03.2025 12:31 Publikacja: 31.01.2024 20:14
Przyczyn decyzji Andrzeja Dudy ws. ustawy budżetowej należy szukać wyłącznie w kategoriach walki politycznej, a nie troski o staranność procesu legislacyjnego.
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości zapewne z nadzieją przyjęli wiadomość, że prezydent Andrzej Duda zdecydował się w trybie kontroli następczej skierować tegoroczną ustawę budżetową do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie jej zgodności z ustawą zasadniczą. Opozycja jest przekonana, że 10 członków polskiego sądu konstytucyjnego wybranych w 2015 roku podobnie jak prezydent dopatrzy się niezgodności części lub całości ustawy budżetowej z konstytucją. Wielu ma także zapewne nadzieję, że takie orzeczenie Trybunału będzie oznaczać, że Andrzej Duda zyska podstawy do skrócenia kadencji Sejmu i Senatu oraz rozpisania nowych wyborów parlamentarnych. Mogą się jednak bardzo zawieść. Dlaczego? Powodów jest wiele.
Na uzbrojone Niemcy patrzymy zwykle przez pryzmat najbliższych zagrożeń, czyli Rosji. Kto będzie jednak kontrolował nowe mocarstwo? Czy próbując rozwiązać jeden problem, nie tworzymy sobie właśnie nowego w bliskiej przyszłości?
Jestem głęboko przekonana, że tyle jest polityki w naszym życiu, ile jej tam wpuścimy. Kiedy więc sięgam po książkę historyczną na temat kolaboracji w dziejach, która rozpoczyna się wstępem o tym, kto za PiS „kolaborował”, nie chcę czytać dalej.
Osamotniona przez USA Unia Europejska staje przed egzystencjalnym zagrożeniem ze strony Rosji. I nie może tolerować agenta Moskwy w swoim gronie. Nie ma w nim miejsca dla Viktora Orbána.
Kto wygra wybory prezydenckie? My, dziennikarze, spotykamy się z tym pytaniem niemal codziennie. Najuczciwszą odpowiedzią są słowa: nie wiadomo. Nikt z nas nie ma daru proroczego.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Gdy jest zagrożenie ze strony Rosji i Białorusi, powinny być budowane nie tylko zapory inżynieryjne, ale też pola minowe. Ministrowie państw bałtyckich rekomendują wycofanie się z konwencji ottawskiej, która zakazuje stosowania min przeciwpiechotnych.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
- Gdybyśmy chcieli być przyłączeni do jakiejś większej gminy, czy to Supraśla, czy Białegostoku, to pewnie nie podjęlibyśmy działań podziałowych. Mieszkańcy absolutnie nie chcą być przyłączeni do większego miasta – zapewnia Katarzyna Todorczuk, wójt gminy Grabówka na Podlasiu. Todorczuk przez 20 lat walczyła o utworzenie gminy. 16 marca wygrała przedterminowe wybory, pierwsze w nowo utworzonej jednostce samorządu. Uzyskała 53,5 proc. głosów. W sobotę złożyła ślubowanie, a od poniedziałku rozpoczyna swoje urzędowanie.
Żona wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, Usha Vance, uda się w tym tygodniu w podróż na Grenlandię - potwierdził Biały Dom.
Jestem przekonany, że po wyborach prezydenckich nastąpi głęboka przebudowa polskiej sceny politycznej, niezależenie od tego, kto wejdzie do drugiej tury – czy znajdzie się w niej Szymon Hołownia, Karol Nawrocki czy Sławomir Mentzen - powiedział w rozmowie z Joanną Ćwiek-Świdecką poseł PSL Marek Sawicki.
J.D. Vance, czyli wiceprezydent Donalda Trumpa, sugeruje siłowe rozwiązanie sporu z Danią o Grenlandię. USA lekceważą europejskie protesty, stawiając interes narodowy ponad najważniejsze sojusze.
Ograniczenie zakresu umów, które mają podlegać obowiązkowej publikacji, to kompromis pomiędzy oczekiwaniami organizacji pozarządowych a realiami, w jakich funkcjonuje administracja – przekonuje resort finansów.
„Czy Pani/Pana zdaniem koalicja rządząca (KO-Trzecia Droga-Nowa Lewica) lub wybrani jej przedstawiciele ponoszą, w jakiejś mierze, odpowiedzialność za śmierć Barbary Skrzypek?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Pogłębione badania opinii pokazują dużo więcej niż sondaże poparcia. Przedstawiamy krótkie sylwetki piątki głównych pretendentów do Pałacu Prezydenckiego, przygotowane na podstawie badań ARC Rynek i Opinia dla „Rzeczpospolitej”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas