Rozmowa telefoniczna między dwoma prezydentami, francuskim i amerykańskim, 22 września br., po której 5 października odbyły się w Paryżu pogłębione konsultacje między prezydentem Emmanuelem Macronem, francuskim ministrem ds. europejskich i zagranicznych Jeanem-Yvesem Le Drianem a amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem, świadczą o wznowieniu strategicznego dialogu między naszymi dwoma krajami, który powinien wkrótce przełożyć się na konkretne działania.
Wyzwania na Indo-Pacyfiku
Nowy sojusz wojskowy między Stanami Zjednoczonymi, Zjednoczonym Królestwem i Australią, zwany AUKUS, pokazuje – poza jednostronną decyzją Australii o zerwaniu zobowiązania wobec jej francuskiego sojusznika – brak spójności w czasie, gdy region Indo-Pacyfiku potrzebuje przewidywalności i stabilności, aby budować solidne i inkluzywne partnerstwa. Indo-Pacyfik jest regionem stojącym w obliczu głębokich zmian strategicznych, związanych z rozprzestrzenianiem się ponadnarodowych zagrożeń i kryzysów. Kluczowe znaczenie ma zagwarantowanie bezpieczeństwa i swobody żeglugi na obszarze, który wytwarza dziś 60 proc. światowego PKB. W obliczu tych globalnych wyzwań współpraca i dialog z udziałem szerszego grona partnerów są ważniejsze niż kiedykolwiek.
Z tych też powodów Francja przyjęła w 2018 r. strategię poświęconą Indo-Pacyfikowi, opartą na promowaniu multilateralizmu i poszanowania prawa międzynarodowego. Mając ponad 2 mln mieszkańców w naszych terytoriach zamorskich i 7 tys. żołnierzy rozmieszczonych na tym obszarze, dążymy do odgrywania stabilizującej roli w tym regionie. Nasza strategia na rzecz Indo-Pacyfiku opiera się na ważnym filarze bezpieczeństwa i obrony, mającym na celu rozwój współpracy wojskowej i w zakresie bezpieczeństwa z krajami tego rejonu oraz potwierdzenie naszej obecności morskiej. Uwzględniono w niej również zagadnienia dotyczące ochrony środowiska i oceanów, promowania łączności i partnerstw cyfrowych.
Czytaj więcej
Więcej Unii w NATO czy więcej NATO w UE – przywódcy europejscy nie są zgodni. Na szczycie w Słowenii dyskutowali o geopolitycznej roli UE i relacjach z USA.
Europejska strategia
Francja wyraża zadowolenie, że te strategiczne kwestie zostały ujęte w europejskiej strategii na rzecz regionu Indo-Pacyfiku, opublikowanej 16 września 2021 r., która ma na celu wzmocnienie europejskiej współpracy w Azji Południowo-Wschodniej. Wdrożenie tej strategii będzie jednym z priorytetów francuskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, sprawowanej od 1 stycznia 2022 r. W lutym przyszłego roku zorganizowane zostanie forum ministerialne, które zainicjuje prace nad wprowadzeniem tej strategii w życie, zgodnie z zasadami współpracy i inkluzywności.