Ks. Artur Stopka: Handel niedzielą

Po 1989 r. Polacy wcale nie palili się do niedzielnych zakupów. Zmiana nastąpiła niedawno i nie jest mocno zakorzeniona ani nieodwracalna – pisze publicysta.

Aktualizacja: 02.11.2017 19:36 Publikacja: 02.11.2017 19:26

Ks. Artur Stopka: Handel niedzielą

Foto: Stock.adobe.com

Wśród 21 postulatów wypisanych na wielkich tablicach w Gdańsku podczas strajku w sierpniu 1980 r. nie było żądania wolnej od pracy niedzieli. Natomiast postulat nr 21 brzmiał: „Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie 4-brygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy”. Dlaczego protestujący stoczniowcy nie domagali się wolnych niedziel? Ponieważ w większości kraju były one oczywistością i nie było widać żadnego zagrożenia dla nich.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Opinie polityczno - społeczne
Marek Kutarba: Jak Rosjanie nauczyli Ukraińców atakować rosyjskie lotniska?
Opinie polityczno - społeczne
Aleksander Hall: Rafał Trzaskowski zapracował sobie na brak zaufania wyborców
Opinie polityczno - społeczne
Łukasz Adamski: Polacy nie chcą fejk prawicy, skoro mogą mieć oryginał
Opinie polityczno - społeczne
Daria Chibner: Zandberg jak Maryla Rodowicz polityki. Czy dojrzeje jak Mentzen?
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Opinie polityczno - społeczne
Bogusław Chrabota: Młodość zdmuchnie duopol już za dwa lata