Komisja Europejska przyjęła projekt budżetu UE na lata 2021–2027 (Multiannual Financial Framework, MFF) opiewający na 1279,4 bln euro.
Aktualna perspektywa finansowa Unii to 1087 bln euro. W ujęciu nominalnym nowy MFF będzie zatem większy i to pomimo brexitu. Realnie kwota ta zostanie jednak uszczuplona przez inflację, którą można jedynie prognozować. Szacunkowo może być to redukcja rzędu 10 proc. w ciągu siedmiu lat.
Propozycja budżetowa KE zakłada zwiększenie składek narodowych. W przypadku zobowiązań mają one wynieść w sumie 1,11 proc. dochodu narodowego brutto (DNB) państw UE; natomiast w przypadku płatności 1,08 proc. DNB.
W projekcie pojawiły się też kwoty nieujęte w limitach MFF (rezerwa kryzysowa, fundusz solidarnościowy). W sumie, po dodaniu do budżetu pozycji umieszczonych „pod kreską" (off the budget), wydatki UE mają w latach 2021–2027 sięgać 1,14 proc. skumulowanego DNB państw UE. W obecnej perspektywie budżet UE stanowi ok. 1 proc. skumulowanego DNB krajów członkowskich Unii.
Oszczędności
Komisja zaproponowała w budżecie UE na lata 2021–2027 cięcia w polityce spójności o ok. 7 proc. i polityce rolnej o ok. 5 proc. Jak tłumaczy, „polityki te zostaną zmodernizowane tak, by gwarantowały, że mogą wciąż przynosić korzyści przy niższym wykorzystaniu środków, a nawet będą w stanie przyczyniać się do realizacji nowych priorytetów. Polityka spójności na przykład będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę we wspieraniu reform strukturalnych i długoterminowej integracji migrantów".