Reklama
Rozwiń

Wpływ pieczonego kapłona na przyszłość kontynentów

Czy porozumienie w sprawie utworzenia Europejskiego Funduszu Odbudowy po pandemii oznacza początek wielkiego przełomu w funkcjonowaniu Unii?

Publikacja: 22.07.2020 21:00

Wpływ pieczonego kapłona na przyszłość kontynentów

Foto: AFP

Entuzjaści mówią, że Europa wreszcie dożyła swojego „momentu Hamiltonowskiego". Pesymiści, jak to pesymiści, wzruszają tylko ramionami i sceptycznie kiwają głowami. Czym był słynny moment Hamiltonowski? Określa się tak pewne wydarzenie w historii USA – pozornie niezbyt ważne, a w rzeczywistości stanowiące początek budowy jednolitej gospodarki amerykańskiej. Była to kameralna kolacja, na której spotkali się 20 czerwca 1790 r. w Nowym Jorku trzej politycy: sekretarz stanu (i przyszły prezydent) Thomas Jefferson, sekretarz skarbu Alexander Hamilton i wpływowy kongresman (też przyszły prezydent) James Madison. O kolacji wiemy sporo: została zaaranżowana przypadkowo, gospodarz – znany smakosz, Jefferson – sam wybierał francuskie wina z piwniczki, a na stół zaserwowano jako główne danie pieczonego kapłona nadziewanego szynką z Wirginii i kasztanami, w sosie aromatyzowanym Calvadosem.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Michał Hetmański, Kamil Laskowski: Hutnictwo to wyjątek od piastowskiej doktryny Tuska
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Obniżka podatków to miraż. Należałoby je podnieść – na obronę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona
Opinie Ekonomiczne
Marian Gorynia: Dlaczego organizujemy Kongres Ekonomistów Polskich?
Opinie Ekonomiczne
Anita Błaszczak: Stanowiska coraz większego ryzyka