Reklama
Rozwiń

Kongres przyjął pakiety stymulacyjny o wartości 860 mld USD

Amerykański Kongres przyjął w czwartek wieczorem ustawę, na mocy której ulgi podatkowe z początku dekady będą obowiązywały jeszcze przez dwa lata.

Publikacja: 17.12.2010 16:04

Kongres przyjął pakiety stymulacyjny o wartości 860 mld USD

Foto: Bloomberg

Wraz z kilkoma dodatkowymi bodźcami fiskalnymi, stanowią one będą pakiet stymulacyjny dla gospodarki o wartości 858 mld USD (2,6 bln USD).

Ekonomiści spodziewają się, że przyspieszy on przyszłoroczne tempo wzrostu gospodarczego USA o 0,5-1 pkt proc. Zwiększy jednak także rekordowy już deficyt budżetowy.

Niższa izba Kongresu, Izba Reprezentantów, przyjęła wczoraj pakiet stymulacyjny większością 277 do 148 głosów. Senat opowiedział się za ustawą już w środę.

Ustawę musi jeszcze podpisać prezydent Barack Obama. Jego zgoda jest jednak pewna, bowiem ustawa opiera się na porozumieniu z ubiegłego tygodnia, które zawarł on z republikanami. Zgodnie z zapowiedzą Białego Domu, prezydent ma to zrobić dzisiaj o godz. 15.30 czasu waszyngtońskiego (21.30 czasu polskiego).

Ulgi podatkowe, uchwalone przez administrację poprzednika Obamy George’a W. Busha w latach 2001-2003, skutkują niższymi stopami podatku dochodowego dla wszystkich niemal Amerykanów. Obniżają też m.in. podatek od zysków kapitałowych i dywidend.

Reklama
Reklama

Ulgi Busha miały wygasnąć z końcem tego roku. Debata na temat ich przedłużenia toczyła się ze zmiennym natężeniem już od 2008 r. Demokraci wraz z Obamą chcieli początkowo zachować je na kolejne lata, ale z wyłączeniem zamożnych Amerykanów. Na to nie godzili się jednak republikanie.

Ostatecznie prezydent Obama uznał, że niepewność co do przyszłości ulg podatkowych hamuje wydatki konsumpcyjne i lepiej jest przystać na postulaty republikanów, niż pozwolić, aby spory doprowadziły do ich wygaśnięcia. W zamian za to ustępstwo republikanie zgodzili się, aby przedłużyć o 13 miesięcy program wydłużonych do 99 tygodni zasiłków dla bezrobotnych oraz umożliwić firmom odliczenie w 2011 r. od podatków wszystkich wydatków inwestycyjnych.

Opinie Ekonomiczne
Ukraina po 3,5 roku wojny: wiatr wieje w oczy, pomoc wygasa, a planu B brak
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Panika nad wyschniętą kałużą
Opinie Ekonomiczne
ArcelorMittal odpowiada Instratowi
Opinie Ekonomiczne
Jak zasypać Rów Mariański deficytu finansów publicznych w Polsce
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Cud zielonej wyspy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama