Sposób przekazania firmy następcom jest w rozwiniętych krajach Europy Zachodniej jedną z najważniejszych kwestii rozważanych przez przedsiębiorców. Skłaniają ich do tego między innymi bardzo wysokie podatki nakładane na spadki i darowizny. W zależności od jurysdykcji oraz typu aktywów mogą one sięgać nawet ponad 80 proc. wartości przekazanego majątku.
W Polsce obciążenia podatkiem od spadków i darowizn są znacznie niższe, zwłaszcza w ramach najbliższej rodziny. Jednak inne aspekty systemu prawnego dotyczące dziedziczenia sprawiają, że kwestia sukcesji powinna być dogłębnie przeanalizowana przez przedsiębiorców myślących o biznesowej emeryturze, zanim zdecydują się na taki krok.
Długie postępowanie spadkowe
Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że procedury związane z przejęciem spadku mogą w Polsce trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. W przypadku dziedziczenia praw własności w przedsiębiorstwach może dojść do sytuacji, że przez cały okres postępowania spadkowego firma będzie pozbawiona faktycznej kontroli właścicielskiej i konieczne będzie ustanowienie przez sąd kuratora. W czasie zmieniającego się błyskawicznie otoczenia gospodarczego może to doprowadzić do zaprzepaszczenia szans na rozwój przedsiębiorstwa, do utraty przewagi konkurencyjnej, a nawet do bankructwa. Sytuacja dodatkowo się skomplikuje, gdy działalność gospodarcza podlegająca dziedziczeniu jest prowadzona poza Polską.
Czasami problemy ze sprawowaniem kontroli nad przedsiębiorstwem nie kończą się wraz z podziałem spadku. Dzieje się tak np. wtedy, gdy aktywa biznesowe są dziedziczone przez małoletnie dzieci. Aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności wykonywanie niektórych praw właścicielskich może być kontrolowane i limitowane przez sąd.
Testament może nie wystarczyć
Kwestią absolutnie podstawową powinno być przygotowanie testamentu przewidującego szczegółowy podział majątku i wskazującego sposób dziedziczenia aktywów biznesowych. Sporządzenie przemyślanego testamentu pozwala często znacząco uprościć i skrócić procedury spadkowe oraz uniknąć nieporozumień między spadkobiercami.