W kwietniu, czyli już po ogłoszeniu lockdownu, Mzuri otworzyło nabór inwestorów do obejmowania udziałów dwóch spółek: jedna miała zarobić na flippingu (chodzi o nabywanie przecenionych nieruchomości, remontowanie, jeśli trzeba, oraz sprzedaż po pozyskaniu stabilnych najemców) mieszkań, a druga całych kamienic. Teraz jednak doszło do radykalnej zmiany strategii – koncentrujecie się wyłącznie na budowie portfeli mieszkań na wynajem. Kryzys miał przecież stwarzać okazje – skąd tak zdecydowana zmiana?
Przygotowywaliśmy się do otwarcia wspomnianych przez pana spółek jeszcze przed ogłoszeniem pandemii. W Mzuri mamy zwyczaj raz na rok, na wiosnę, odbywać sesję strategiczną w gronie zarządu i powracającego z zimowania w tropikach założyciela grupy Sławka Muturi. Podczas ostatniej sesji zadaliśmy sobie mnóstwo pytań o wpływ lockdownu na inwestowanie. W efekcie postanowiliśmy na jakiś czas zawiesić uruchamianie nowych spółek flipujących kamienice, a także wycofać się – dopóki jeszcze było można, bez poniesienia większych strat – z projektów deweloperskich realizowanych przez CFI Posejdon i CFI P111. Wiązało się to m.in. z wydłużeniem czasu uzyskiwania pozwoleń administracyjnych (co wpływa na rentowność zaangażowanego kapitału), jak i zwiększonym ryzykiem rynkowym sprzedaży mieszkań w pierwotnie zakładanych cenach. Nasza decyzja podyktowana była w szczególności troską o bezpieczeństwo środków naszych inwestorów.
Jakie są w takim razie perspektywy dla już wcześniej powołanych spółek realizujących strategie, z których teraz zrezygnowaliście? Inwestorzy mogą czuć się bezpiecznie? Trzeba je będzie zamknąć wcześniej, czy też są szanse na realizację planów?
Poza CFI Posejdon i CFI P111 postanowiliśmy kontynuować pozostałe projekty, realizowane m.in. przez CFI Śląsk, CFI Łódź, CFI Stolica (inwestowanie w kamienice – red.), CFI Rodzinne Finanse (inwestowanie w mieszkania na wynajem z zewnętrznym partnerem – red.). Tutaj projekty są mocno zaawansowane i nie spodziewamy się, by lockdown mógł mieć duży wpływ na ich pomyślną kontynuację. Kontynuujemy również nasz najstarszy projekt, CFI Portfel Mieszkań, otwarty od 2015 r. Postanowiliśmy zamknąć nabór do tej spółki, a chętnym do inwestowania w modelu rentierskim zaoferować wejście do bliźniaczo podobnej spółki CFI Portfel Mieszkań 2020. Planujemy co roku powoływać nową spółkę w ramach tej „rodziny".
Jak pandemia wpłynęła na CFI Portfel Mieszkań? Czy są problemy z najemcami? Jaki jest wskaźnik pustostanów?