Europa będzie coraz łatwiej pokonywać trudności

Europa będzie coraz łatwiej pokonywać trudności, i zajmować coraz silniejszą pozycję w świecie - mówi Zbigniew Brzeziński, politolog, doradca prezydenta Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego USA

Publikacja: 27.09.2012 20:52

Europa będzie coraz łatwiej pokonywać trudności

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Czy Europejczyków trudno będzie przekonać do  niezbędnych reform?

Sądzę, że  przekonywanie ich do tego będzie następować powoli. Sytuacja w jakiej obecnie znajduje się Unia Europejska w tym zakresie jest już wielkim osiągnięciem.  Jestem przekonany, że  negatywne prognozy odnośnie  przyszłości unijnej gospodarki, które nota bene przynajmniej  w częściowo pochodzą z wysp  brytyjskich, są przesadzone. Nie doceniają tego, co w Europie  już się wydarzyło. W niedalekiej przyszłości odczujemy tego  pozytywne skutki.  Europa będzie coraz łatwiej pokonywać trudności,  i zajmować coraz silniejszą pozycję w świecie.

Kiedy i jak skończy się kryzys w Stanach Zjednoczonych?

Kryzys amerykański jest kryzysem wewnątrz systemowym i pewnie trwać będzie jeszcze przez parę lat.  Nie wiadomo jaki będzie jego rezultat – równie dobrze Ameryka może przejść do  okresu w którym znowu będzie dynamicznie rozwijać i odnawiać,  jak i do  momentu,  w którym jej obecna, znacząca rola  w świecie może dobiec końca.

Ja jednak jestem optymistą, uważam, że potencjał ameryki na odegranie znaczącej roli na świecie się jeszcze nie wyczerpał.

Reklama
Reklama

Pytanie czy uda się Ameryce i Chinom utrzymać stosunek wzajemnego partnerstwa. Jak Ameryka dostosuje się do sytuacji, w której na rynek wchodzi gracz o dużym potencjale? Jak postępować będą Chińczycy? Nacjonalizm chiński  jest jednym z najsilniejszych czynników politycznych.

Narasta konflikt miedzy Europą a Rosją dotyczący rynku gazu. Czy jest możliwe zaangażowanie USA w jego rozwiązanie?

Europa przez  długi czas angażowała się w pogłębienie powiązań  w tym zakresie z Rosją, postępowała w sposób raczej bezmyślny, Korzyści na bliską metę były  wyraźne, ale nikt nie zastanawiał się  na dalej idącymi konsekwencjami takich rozwiązań i

Europa podejmuje kroki by te błędy naprawić i przez współprace np. z Azerbejdżanem. Wytwarza się pewna równowaga, która  mogłaby ulec zachwianiu w przypadku zaangażowania się  ameryki w konflikt z Iranem, do czego namawia Izrael.

Konsekwencje tego dla światowej gospodarki byłyby bardzo groźne. Ewentualny konflikt  na pewno rozszerzy się na inne kraje regionu.

Opinie Ekonomiczne
Ukraina po 3,5 roku wojny: wiatr wieje w oczy, pomoc wygasa, a planu B brak
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Panika nad wyschniętą kałużą
Opinie Ekonomiczne
ArcelorMittal odpowiada Instratowi
Opinie Ekonomiczne
Jak zasypać Rów Mariański deficytu finansów publicznych w Polsce
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Cud zielonej wyspy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama