W Warszawie właśnie zakończyła się Konferencja Stron Ramowej Konwencji ONZ ds. Zmian Klimatu, czyli COP19. Ostatnie dni szczytu klimatycznego poświęcone były między innymi spotkaniom z przedstawicielami biznesu.
Green Cross Poland, jako organizacja angażująca się w projekty dotyczące transformacji gospodarki na bardziej przyjazną środowisku, wspiera wszelkie zmiany w tym kierunku. Podstawową, globalną kwestią jest bowiem to, jak pogodzić dynamiczny rozwój gospodarczy państw z równoczesnym zahamowaniem negatywnych dla środowiska konsekwencji tego rozwoju.
Istotne jest również to, kto ma odpowiadać, także finansowo, za skutki zmian klimatu. Nie da się bowiem nie zauważyć, że niektóre państwa bardziej odczuwają pogorszenie się sytuacji klimatycznej. Przykładem mogą być Filipiny, dotknięte ostatnio klęską żywiołową, czy Australia, która spodziewa się najgorętszego od dawna lata.
W celu ograniczenia negatywnych efektów globalnego ocieplenia niezbędne jest realne, zwłaszcza finansowe, zaangażowanie państw rozwiniętych. Jednym z proponowanych rozwiązań jest utworzenie funduszu, z którego przekazywane byłyby środki w wysokości 100 mld dol. rocznie dla krajów rozwijających się oraz tych, które już dotkliwie odczuwają skutki zmian klimatu.
Zakończona w Warszawie konferencja stawia przed stronami jeden cel: nowe porozumienie klimatyczne, które musi zostać przyjęte w 2015 r. i obowiązywać od 2020 r. Niestety, brak chęci delegatów do rozpoczęcia prawdziwych negocjacji oddala nas od jego realizacji.