Reklama
Rozwiń

Wiceprezes BGK: Rośnie rola banków rozwoju w Europie

Postępująca deglobalizacja, której kolejnym krokiem mogą być reformy gospodarcze zapowiedziane przez Donalda Trumpa, 47. prezydenta USA, powoduje że oczekiwany wzrost gospodarczy i technologiczny Unii Europejskiej mierzy się z coraz większymi wyzwaniami. W obliczu tych zmian rośnie znaczenie Publicznych Banków Rozwoju (PBR), które jako jedyne są w stanie zapewnić stabilność finansowania długofalowych projektów istotnych nie tylko z punktu widzenia gospodarczego, ale również społecznego i środowiskowego.

Publikacja: 20.11.2024 10:47

Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu BGK

Marta Postuła

Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu BGK

Foto: BGK

Zrównoważony rozwój jest dla Europy kluczem do długofalowej stabilności oraz wzrostu konkurencyjności gospodarczej. Osiągnięcie tych celów będzie jednak bardzo trudne bez odpowiednich środków na inwestycje infrastrukturalne i nowoczesne technologie, które wymagają długich horyzontów inwestycyjnych i charakteryzują się niższą stopą zwrotu i podwyższonym ryzykiem.

W pierwszej dziesiątce największych instytucji finansowania rozwoju znajdują się cztery instytucje europejskie: trzy krajowe banki rozwoju: francuski CDC (Caisse des dépôts et consignations), niemiecki KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau) oraz włoski CDP (Cassa Depositie Prestiti), a także Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) z międzynarodową strukturą właścicielską, obejmującą państwa członkowskie UE. EIB opiera swoje działania na zapisach Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Upały dołują światowe PKB
Opinie Ekonomiczne
Michał Hetmański, Kamil Laskowski: Hutnictwo to wyjątek od piastowskiej doktryny Tuska
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Obniżka podatków to miraż. Należałoby je podnieść – na obronę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona
Opinie Ekonomiczne
Marian Gorynia: Dlaczego organizujemy Kongres Ekonomistów Polskich?