W obecnej sytuacji przedsiębiorcy z Ukrainy na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo ludzi. Dopiero gdy zostanie ono zapewnione, mogą myśleć o utrzymaniu i rozwoju biznesu. Dla firm oznacza to najczęściej przeniesienie działalności za granicę.
Szacuje się, że do 5 mln obywateli Ukrainy opuści swój kraj, szukając schronienia głównie w Polsce. Od początku wojny dotarło tu już ponad 2,2 mln uchodźców, z czego obecnie w naszym kraju przebywa ok. 1,5 mln. Z 600 tys. osób, które do tej pory otrzymały numer PESEL, 43 proc. stanowią kobiety w wieku 19–65 lat, a 51 proc. dzieci.
Rynek pracy czeka
Uchodźcy mogą zasilić polski rynek pracy tam, gdzie odpowiada to ich profilom zawodowym (m.in. edukacja, opieka zdrowotna i społeczna). Zgodnie z opiniami ekspertów Polska może zapewnić pracę ok. 700 tys. Ukraińców.
Biorąc pod uwagę możliwości polskiego rynku pracy, a także rynku mieszkaniowego w obliczu zwiększającej się presji migracyjnej, niezbędne wydaje się podjęcie skoordynowanych działań na poziomie UE – od wsparcia zarządzania, pomocy logistycznej, po relokację i finansowanie Polska ma możliwość uruchomienia zasobów instytucji unijnych (m.in. Frontex) i skorzystania z pomocy doświadczonych krajów, które zadeklarowały gotowość pomocy.
Pomoc udzielana obecnie Ukraińcom przez Polskę koncentruje się na zapewnieniu podstawowych rozwiązań prawnych: udzieleniu prawa pobytu i podejmowania pracy na terytorium RP, minimalnej pomocy socjalnej. Kolejnym krokiem może być uproszczenie procedur uznawania kwalifikacji, by umożliwić wykonywanie pracy specjalistom. Umożliwienie zakładania działalności gospodarczej lub rejestracji spółek na zasadach takich jak dla obywateli polskich pomoże w przeniesieniu biznesów do Polski.