Reklama
Rozwiń

Nie wszędzie jest rynek pracownika

Bezrobocie w Polsce spada, ale nie wszyscy odczuli , że na rynku pracy doszło do przełomu. Niestety, widać to zwłaszcza po zróżnicowaniu rozwoju regionów.

Publikacja: 30.08.2016 20:49

Piotr Mazurkiewicz

Piotr Mazurkiewicz

Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek

Tam, gdzie bezrobocie jest najniższe, czyli generalnie w zachodniej części kraju, ze znalezieniem pracy zazwyczaj nie ma kłopotów. Z kolei na wschodzie, gdzie chętnych do podjęcia zatrudnienia jest więcej, miejsca pracy nie powstają tak szybko. Problem załatwiłoby przeniesienie pracowników ze wschodu na zachód, ale pracodawcy nie mają ochoty płacić im na tyle więcej, aby przeprowadzka za pracą miała sens.

Nie ma się co oburzać, że Polacy są mało mobilni. Zazwyczaj osoby niewiele zarabiające trzyma na miejscu dom czy mieszkanie – dzielone z rodziną, odziedziczone czy otrzymane z gminy. Im nie można powiedzieć: jedźcie za pracą, bo nie będzie ich stać na wynajęcie jakiegokolwiek lokum. Szanse na otrzymanie mieszkania komunalnego są zazwyczaj bliskie zeru, trzeba się liczyć z co najmniej kilkuletnim oczekiwaniem. Kto będzie w stanie podjąć takie ryzyko, zwłaszcza jeśli w rodzinie są dzieci?

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona
Opinie Ekonomiczne
Marian Gorynia: Dlaczego organizujemy Kongres Ekonomistów Polskich?
Opinie Ekonomiczne
Anita Błaszczak: Stanowiska coraz większego ryzyka
Opinie Ekonomiczne
Anita Błaszczak: Sushi zamiast mieszkania?
Opinie Ekonomiczne
Piotr Arak: Wielki zakład Europy o Indie