Rz: Na czym w praktyce polega podpisane właśnie przez pana porozumienie o utworzeniu pierwszej sieci badawczej instytucji naukowych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz z Chin?
Maciej Żukowski: Będzie to sieć uczelni i instytutów. Po jednej stronie reprezentowana przez kraje naszego regionu, a po drugiej stronie przez Chiny. W praktyce zależy nam, aby środowisko naukowe się poznało i podjęło kooperację. Mówimy nie tylko o wspólnych badaniach, ale także wspólnym organizowaniu warsztatów, seminariów, spotkań międzyinstytucjonalnych, wydarzeń o charakterze naukowym, a także publikację artykułów naukowych.
Czy mówimy także o wymianie studentów?
Tak, jak najbardziej. Taka wymiana to także bardzo ważny aspekt i będzie w ramach platformy realizowana. Jednak docelowo projekt dotyczy w głównej mierze badań naukowych, i to już jest bardzo dużo. To wspólne występowanie o projekty, tworzenie wspólnie publikacji. Podejmowanie wspólnie badań, które będą finansowane ze środków tego projektu i zewnętrznych. Na tym polega sens nauki we wspólnej sieci.
Czy tylko jedna uczelnia polska, czyli Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, włącza się w ten projekt?