Zestaw ośmiu projektów aktów legislacyjnych (nowych i nowelizowanych) dotyczących energii, które Komisja Europejska opublikowała 30 listopada 2016 r., stanowi jedną z najbardziej kompleksowych propozycji w historii unijnego prawodawstwa. Łącznie z dokumentami towarzyszącymi to kilka tysięcy stron, które odnoszą się zarówno do bardzo technicznych przepisów, jak i do ogólnie zarysowanych ambicji i kierunków działania, które KE planuje podjąć w najbliższych latach.
Można się spodziewać, że wraz z przedstawionym w lipcu ambitnym planem prezydencji estońskiej o szybkich pracach legislacyjnych w drugim półroczu 2017 r., pakiet ten – nazwany w ostatniej chwili, i nieco na wyrost „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków", a potocznie nazywany Pakietem Zimowym – będzie przedmiotem burzliwych dyskusji. Zaproponowane w pakiecie rozwiązania dotykają kluczowych kwestii dla europejskiego systemu elektroenergetycznego.
Przesądzą o kształcie ewolucji rynku energii, redefiniując sposób, w jaki będziemy handlować energią elektryczną. Określą, ile będzie ona kosztować gospodarstwa domowe i przemysł, czy i jakie powstaną nowe instalacje energetyczne. Jest to zatem dyskusja mająca bardzo szerokie konsekwencje z perspektywy państw członkowskich. Propozycje pakietu zmuszają nas do postawienia kilku zasadniczych pytań dotyczących rynku wewnętrznego energii elektrycznej w Unii Europejskiej.
Jaki konsument
Po pierwsze, jaki impuls chcemy nadać architekturze rynku energii w UE i w Polsce? Newralgiczne akty prawne pakietu – rozporządzenie i dyrektywa odnoszące się do konstrukcji rynku – poruszają kluczowe kwestie, z którymi mamy do czynienia, kształtując rynek energii. W szczególności to rola odbiorcy na tym rynku, zasady tworzenia cen, miejsce odnawialnych źródeł energii w systemie energetycznym, jego stabilność, wreszcie – kierunki innowacji.
Jest generalnie zgoda co do tego, że postulowany przez pakiet proces zwiększania roli konsumenta w systemie energetycznym będzie postępował. Bardziej aktywny i świadomy odbiorca daje szanse obniżki kosztów energii i sięgnięcia po niewykorzystany dotychczas potencjał w energetyce. Automatyzacja i cyfryzacja energetyki, znaczący postęp technologiczny, coraz bardziej efektywne wykorzystywanie źródeł i indywidualne systemy wytwarzania, przechowywania i optymalizacji energii sprzyjają aktywnej roli odbiorców.