Unijna debata na temat nowych wieloletnich ram finansowych rozpoczęła się tradycyjnie od dzielenia skóry na niedźwiedziu. Od kalkulacji tego, kto zyska, a kto straci, choć akurat o tym wiadomo niewiele. Umknął natomiast zupełnie uwadze opinii publicznej fakt, że nowy budżet ma ulec gruntownej modernizacji wokół logiki opartej na europejskiej wartości dodanej.
Łącząc Europę siecią kolejową i energetyczną
Budżet europejski to w dużej mierze budżet „inwestycyjny". To go odróżnia od budżetów narodowych. Zastosowanie zasady europejskiej wartości dodanej oznacza, że każde unijne euro będzie wydawane nie tylko bardziej efektywnie, ale też przyniesie korzyści większej liczbie państw i ostatecznych beneficjentów. Europejska wartość dodana zapewni też większą spójność między politykami europejskimi a sposobem zarządzania budżetem.
Najłatwiej pokazać to na przykładzie instrumentu „Łącząc Europę", z którego finansowane są głównie projekty na infrastrukturę transportową i energetyczną. Doświadczenia w obecnej perspektywie finansowej z wdrożenia tego instrumentu w przypadku sieci bazowych korytarzy transportowych są bardzo pozytywne. Choć cały program administrowany jest centralnie w Brukseli, to kluczowe decyzje w procesie zarządzania podejmowane są w przejrzysty sposób, a priorytety inwestycyjne ustalane są w pełnym porozumieniu z państwami członkowskimi.
Punktem wyjścia było wyznaczenie przez europejskiego ustawodawcę przebiegu sieci bazowej korytarzy transportowych. Konkretne priorytety zostały następnie ustalone w planach pracy przygotowanych przez koordynatorów europejskich dla dziewięciu korytarzy transportowych.
Na etapie realizacji inwestycji, dzięki scentralizowanemu zarządzaniu, możliwe stało się zastosowanie zasady elastyczności – „wykorzystaj albo strać" pieniądze. Wymusza ona na beneficjentach efektywną i terminową realizację projektów. W wyniku tego procesu na półmetku bieżącej perspektywy finansowej podpisano umowy na finansowanie projektów, dla których dofinansowanie przekracza już 95 proc. budżetu instrumentu „Łącząc Europę".