Paweł Wojciechowski

Paweł Wojciechowski: Idee mają konsekwencje

„Dla człowieka, który dysponuje tylko młotkiem, wszystko, co spotyka, zaczyna wyglądać jak gwóźdź” – z tym powiedzeniem Abrahama Maslowa kojarzy się rządowa „Strategia demograficzna 2040”.

Paweł Wojciechowski: Mizogin

Słowa Jarosława Kaczyńskiego o tym, że Polki za mało rodzą, bo za dużo piją, warto zderzyć nie tylko z oceną moralną czy polityczną, ale przede wszystkim z twardymi danymi.

Paweł Wojciechowski: Kłamstwo socjalne

Ekonomiści z Glasgow policzyli, że cięcia wydatków na usługi społeczne za rządów torysów w latach 2012–2019 przyczyniły się do zgonu 334 tys. Brytyjczyków. A co możemy powiedzieć o bilansie polityki społecznej siedmiu lat rządów PiS?

Paweł Wojciechowski: Joker w NBP

Nie ma większego sensu zastanawianie się, jakie będą kolejne decyzje prezesa Glapińskiego. To jak rozważania o naturze znanego z popkultury Jokera, który jest nieprzewidywalny i bezkarny. I nie musi uznawać żadnych reguł.

Paweł Wojciechowski: Zaczyna brakować finezji

Danina Sasina obnażyła fałszywe obietnice rządu PiS i pokazała instrumentalne traktowanie „sprawiedliwości podatkowej” wyłącznie po to, aby osiągnąć doraźny cel fiskalny.

Paweł Wojciechowski: Węglowy skansen: karawana jedzie dalej

Premier obiecuje, że węgla nie zabraknie. Długie kolejki chętnych stoją po ten po „państwowych” cenach. Prezes Kaczyński uspokaja, a może zachęca, by palić czym popadnie. Z wyjątkiem starych opon.

Paweł Wojciechowski: Polityka budżetowa, czyli zabawa w chowanego

Ogłoszony w tym tygodniu projekt budżetu państwa na 2023 r. przypomina zabawę w chowanego. Ważniejsze jest to, czego w nim nie ma, niż to co jest.

Paweł Wojciechowski: Gdyby ryby mogły mówić

Dochodzenie odszkodowań od państwa polskiego za spowodowanie katastrofy ekologicznej na Odrze może okazać się bardzo trudne. Oszacowanie strat dla naszej gospodarki jest jeszcze trudniejsze.

Paweł Wojciechowski: Rząd czyści sumienie

Trzeba powiedzieć jasno: bieda energetyczna, która dotknie setek tysięcy rodzin tej zimy, to rezultat złych decyzji rządu. W ciągu trzech minionych miesięcy zaburzyły one rynek węgla w naszym kraju.

Paweł Wojciechowski: Syndrom oblężonej twierdzy

Im inflacja wyższa, tym w NBP więcej oznak nerwowości, a nawet syndromu oblężonej twierdzy. Wystarczy spojrzeć na dwie ostatnie konferencje prezesa Glapińskiego i na prasowe polemiki jego doradcy prof. Podkaminera.