Paweł Wojciechowski

Radosna twórczość legislacyjna Polski 2050 wokół składki zdrowotnej

Polski Ład użyźnił glebę pod radosną twórczość legislacyjną, której przykładem jest projekt rzekomej naprawy składki zdrowotnej autorstwa Polski 2050 – Trzeciej Drogi.

Paweł Wojciechowski: Rozważni populiści

Z badań ekonomistów wynika, że populizm jest ekonomicznie szkodliwy. Pojawiają się jednak głosy sugerujące, że po 2016 r. mieliśmy do czynienia z niezwykłą odmianą populizmu, która w krótkim okresie okazała się dobra dla gospodarki.

Paweł Wojciechowski: Pieniądze na nowoczesną gospodarkę

Spór rządu z Brukselą o praworządność ma druzgocący wpływ na inwestycje w Polsce. I to we wszystkich sektorach gospodarki.

Paweł Wojciechowski: Golono, strzyżono

Najwięcej o stanie polskich finansów dowiadujemy się ze statystyk Eurostatu. Z październikowej notyfikacji rządu do Brukseli wynika, że deficyt instytucji rządowych i samorządowych w 2023 r. wyniesie 192,1 mld zł. Wobec 112,8 mld zł w roku ubiegłym oznacza to wzrost o ponad 70 proc.!

Paweł Wojciechowski: Wyjdziemy z „dziury Morawieckiego”

Po ogłoszeniu wyników wyborów zapanowała euforia, tak wśród przeważającej części społeczeństwa, jak i na rynkach finansowych. Wszystko wskazuje jednak na to, że do końca roku, a może nawet przez kolejne dwa lata, czekają nas spore turbulencje.

Paweł Wojciechowski: Układ (prawie) domknięty

„Cud cenowy” na Orlenie przypomniał czasy gospodarki centralnie planowanej, kiedy ręczne sterowanie cenami prowadziło do okresowych niedoborów, a następnie reglamentacji i kartek.

Paweł Wojciechowski: Gospodarka 500+

Gdy nikt nie ma już wątpliwości, że stawką wyborów jest przyszłość liberalnej demokracji w Polsce, to zupełnie umyka nam, że chodzi również o model rozwoju gospodarczego. Tymczasem ocena przedstawianych propozycji programowych z punktu widzenia kryterium kosztów dla budżetu nie daje odpowiedzi na elementarne pytania. Choćby o to, kiedy i jak szybko uda się pokonać inflację.

Paweł Wojciechowski: Wpadliśmy w triadę Mishkina

Według amerykańskiego ekonomisty Frederica Mishkina kryzys gospodarczy można ułożyć w triadę takich etapów: asymetrii informacji, negatywnej selekcji i pokusy nadużycia.

Proste podatki – jak do nich dojść? Debata TEP i „Rzeczpospolitej”

Podatki powinny być proste, niskie i przewidywalne. To są postulaty, z którymi zgadzają się niemal wszyscy, ale doświadczenia reform pokazują, że wychodzi dokładnie odwrotnie. Co więcej, po Polskim Ładzie nie bardzo wiadomo, jak pogodzić postulat uproszczenia z postulatem przewidywalności.

Prof. Paweł Wojciechowski: Tendencyjne pytanie bez znaczenia

Choć pytanie referendalne dotyczące relokacji migrantów nie zostało jeszcze ostatecznie sformułowane, to już jedno o nim wiadomo z całą pewnością: w zamierzeniach rządu ma sklejać strach przed „obcymi” ze sprzeciwem wobec „dyktatu” Brukseli.