Paweł Wojciechowski

Paweł Wojciechowski: Gospodarka 500+

Gdy nikt nie ma już wątpliwości, że stawką wyborów jest przyszłość liberalnej demokracji w Polsce, to zupełnie umyka nam, że chodzi również o model rozwoju gospodarczego. Tymczasem ocena przedstawianych propozycji programowych z punktu widzenia kryterium kosztów dla budżetu nie daje odpowiedzi na elementarne pytania. Choćby o to, kiedy i jak szybko uda się pokonać inflację.

Paweł Wojciechowski: Wpadliśmy w triadę Mishkina

Według amerykańskiego ekonomisty Frederica Mishkina kryzys gospodarczy można ułożyć w triadę takich etapów: asymetrii informacji, negatywnej selekcji i pokusy nadużycia.

Proste podatki – jak do nich dojść? Debata TEP i „Rzeczpospolitej”

Podatki powinny być proste, niskie i przewidywalne. To są postulaty, z którymi zgadzają się niemal wszyscy, ale doświadczenia reform pokazują, że wychodzi dokładnie odwrotnie. Co więcej, po Polskim Ładzie nie bardzo wiadomo, jak pogodzić postulat uproszczenia z postulatem przewidywalności.

Prof. Paweł Wojciechowski: Tendencyjne pytanie bez znaczenia

Choć pytanie referendalne dotyczące relokacji migrantów nie zostało jeszcze ostatecznie sformułowane, to już jedno o nim wiadomo z całą pewnością: w zamierzeniach rządu ma sklejać strach przed „obcymi” ze sprzeciwem wobec „dyktatu” Brukseli.

Paweł Wojciechowski: Helga i Jarosław w kolejce po emeryturę

Niesystemowe rozwiązania, które rujnują zasadę „ile odłożysz, taką będziesz miał emeryturę”, przy braku poszanowania elementarnych zasad ubezpieczeniowych, tworzą kaskadę niezamierzonych efektów.

Paweł Wojciechowski: J’accuse…!

Zarzucam Mateuszowi Morawieckiemu niegospodarność, przez którą wyrządził Skarbowi Państwa szkodę majątkową wielkich rozmiarów.

Paweł Wojciechowski: Cena strachu

„Strach jest cieniem, który znika na długie chwile i raptem się pojawia nie wiadomo skąd” – pisał niegdyś Tadeusz Konwicki. Te słowa są dziś szczególnie trafne, bo na strachu właśnie partia rządząca chce zbudować swoją kampanię wyborczą.

Paweł Wojciechowski: Szok Chata

„Szok technologiczny sprzyja innowacjom i tworzeniu nowych rozwiązań. Firmy, które będą w stanie dostosować się do zmian i wprowadzać nowe technologie, mogą zyskać przewagę konkurencyjną. Jednocześnie należy zachować równowagę między innowacjami a regulacjami, aby zapewnić odpowiednie ramy prawne i etyczne”.

Paweł Wojciechowski: Pułapka „niedasizmu”

Kilka lat temu dzisiejszy szef rządu przekonywał, że chce, by jego Polska była „Polską mocy”. Bo program opozycji ma się ograniczać do „Polski niemocy”. „Nam się chce chcieć” – tłumaczył. Opozycja, wedle premiera, ma tylko opowiadać, że „nic się nie da zrobić”. Co z tego zostało?

Paweł Wojciechowski: Radio Erewań pyta o giełdę

Powszechną reakcją na panujący marazm na warszawskiej giełdzie jest zrzucanie winy na wszechogarniającą niepewność oraz ślimaczenie rządu w realizacji strategii rozwoju rynku kapitałowego z 2019 r. Ale kurczenie się GPW trwa od siedmiu lat.