Lider z pasją zostanie na dłużej

Posada prezesa, szczególnie w dużej, bogatej spółce, może się wydawać jedną z wymarzonych prac: wysokie zarobki, przekraczające wielokrotnie krajową średnią, do tego hojne świadczenia dodatkowe, czyli benefity, wysoki status społeczny no i poczucie realnej władzy.

Publikacja: 30.09.2018 21:00

Lider z pasją zostanie na dłużej

Foto: Adobe Stock

Ma to jednak pewien cień – w Polsce widoczny zwłaszcza w spółkach Skarbu Państwa – którym jest niepewna przyszłość. Rosnąca zmienność w gospodarce sprawia, że posady szefów firm stały się w ostatnich dwóch dekadach znacznie mniej stabilne.

Nie dość, że przybyło fuzji i przejęć, które zwykle doprowadzają do zmian na czele zarządów, to – jak wynika z danych firmy doradczej Strategy& – rośnie też liczba prezesów zwalnianych w wyniku różnych nadużyć czy innych przewinień. Trudniej je ukryć w dobie wścibskich mediów społecznościowych. W rezultacie średni staż szefów największych 2500 firm świata skrócił się z ok. dziesięciu do sześciu–siedmiu lat. Co i tak wydaje się wiecznością na tle dużych spółek Skarbu Państwa w Polsce, gdzie ostatnio sukcesem staje się przetrwanie roku.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Opinie Ekonomiczne
Handlowy wymiar suwerenności strategicznej Unii Europejskiej
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Czekanie na zmianę pogody
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Rząd sięgnie po trik PiS-u
Opinie Ekonomiczne
Piotr Mieczkowski: Polska w cieniu cyberkolonializmu
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: „Szóstka dla premiera”