Waży każde słowo, zanim coś oceni, ale jak już zacznie mówić, robi to bardzo barwnie. Niedawno opowiadał publicznie, że spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce wymarły tak jak dinozaury. I tak jak dinozaury już nigdy żywe do nas nie wrócą.
Kazimierz Kirejczyk to historia polskiego rynku deweloperskiego. – Jeżeli chcemy dostać informację, analizę lub podyskutować o sytuacji na rynku nieruchomości, to pierwszą firmą, do której się zwracamy, jest REAS – twierdzi Jacek Bielecki, dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Gdy zapytaliśmy deweloperów, z którym doradcą liczą się najbardziej, też najczęściej padało nazwisko szefa firmy REAS Kazimierza Kirejczyka. Dla branży jest wiarygodny nie tylko dlatego, że ma największe w Polsce doświadczenie, ale i dlatego, że jego firma nie jest związana z żadnym portalem ogłoszeniowym czy agencją pośrednictwa. Jeśli coś mogą zarzucić REAS, to zbyt dużą ostrożność w prognozach. Ale czyż nie tego wymaga się od skrupulatnych analityków?
Dziś REAS to już instytucja działająca na międzynarodowych rynkach. W Polsce jest partnerem strategicznym Jones Lang LaSalle, światowego lidera doradztwa na rynku nieruchomości. A sam Kirejczyk członkiem kilku szanowanych instytucji, m.in. Urban Land Institute. Jego firma rośnie wraz ze swoimi klientami, którzy najpierw inwestowali w Warszawie, potem w całej Polsce, a teraz patrzą już na region. Dlatego od ubiegłego roku REAS jest obecny w Rumunii.
– Patrzymy tam, gdzie nasi klienci. A oni dzisiaj patrzą na Ukrainę, Bułgarię, Rosję, Turcję – mówi Kirejczyk. Chce, by za kilka lat REAS był prężnie działającą firmą doradczą w skali całego regionu. Największy sukces prezesa? – Generalnie firmy doradcze w nieruchomościach są zdominowane przez agencje. Ludzi nastawionych na funkcjonowanie w transakcjach. Myśmy się starali, by REAS był dobrze działająca firmą, ale zachowującą pewien element misji społecznej, która tkwi w naszych korzeniach. I to się udaje – podkreśla Kirejczyk.
Jego przygoda z doradztwem zaczęła się w 1990 r. Kolejne misje Banku Światowego się zastanawiały, jak przebiegnie transformacja różnych branż w Polsce, m.in. budownictwa mieszkaniowego. Bank Światowy postanowił stworzyć grupę doradców polskich i zagranicznych.