Reklama
Rozwiń

Szansa na skok technologiczny

Mamy już fundamenty: stabilne struktury państwowe, rozwijającą się gospodarkę, świetnych naukowców i dobre uczelnie. Teraz potrzebujemy efektu synergii i przekucia go na przewagi konkurencyjne – mówi prezes Tauronu Filip Grzegorczyk.

Publikacja: 08.11.2018 20:00

Szansa na skok technologiczny

Foto: Piotr Waniorek

Rz: Sektor energetyczny od 100 lat jest w ciągłej budowie i ciągle nadgania zapóźnienia po zawieruchach spowodowanych wydarzeniami historycznymi. Gdzie w tej chwili się znajdujemy?

Filip Grzegorczyk: Przez całe dziesięciolecia, na skutek zawirowań historycznych, tak energetyka jak i cała polska gospodarka nie mogły rozwijać się w sposób zrównoważony i innowacyjny. Nie mogliśmy skorzystać z przełomowych odkryć i wynalazków polskich naukowców, często wyprzedzających swoją epokę. Nie załapaliśmy się na kolejne rewolucje technologiczne. Jak się bowiem okazuje, bez „Przedsiębiorczego państwa" (tytuł słynnej książki Mariany Mazzucato – przyp red. ) trudno budować gospodarkę zdolną do kreowania i wdrażania naprawdę istotnych innowacji.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Michał Hetmański, Kamil Laskowski: Hutnictwo to wyjątek od piastowskiej doktryny Tuska
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Obniżka podatków to miraż. Należałoby je podnieść – na obronę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona
Opinie Ekonomiczne
Marian Gorynia: Dlaczego organizujemy Kongres Ekonomistów Polskich?
Opinie Ekonomiczne
Anita Błaszczak: Stanowiska coraz większego ryzyka