Mamy ogromną szansę podjęcia owocnej współpracy w kwestiach energetycznych i klimatycznych. Uważamy, że zarówno w przypadku polityki klimatycznej, jak i bezpieczeństwa energetycznego niezwykle ważnymi narzędziami dla naszych krajów są wyższa efektywność energetyczna oraz zwiększenie wykorzystania źródeł energii odnawialnej. Poprzez podpisanie trzech celów pakietu klimatycznego UE na rok 2020 zarówno Szwecja, jak i Polska zobowiązały się do wniesienia wkładu dla uzyskania większej efektywności energetycznej oraz zwiększenia wykorzystania źródeł energii odnawialnej, jak również źródeł energii elektrycznej o niskich emisjach CO2 i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych na obszarze Unii Europejskiej.
Szwecja i Polska z całą pewnością startują z różnych punktów, jeżeli chodzi o prace, które mają umożliwić osiągnięcie tych celów. Ale owe różnice są także jednym z powodów do podjęcia współpracy między nami. Posiadanie różnych doświadczeń oznacza, że możemy się wzajemnie od siebie uczyć oraz wymieniać wiedzę i najlepsze praktyki dla osiągnięcia celów, do których dążą obydwa kraje.
Zarówno Szwecja, jak i Polska biorą udział w programie współpracy BASREC (energetyki w regionie Morza Bałtyckiego), który stanowi forum wymiany informacji i dyskusji. Zainicjowany w ramach BASREC projekt Promocja Bioenergii (Bio Energy Promotion) zyskał niedawno zgodę na finansowanie regionalne w ramach programu Morza Bałtyckiego UE (EU Baltic Sea Program). Ów projekt był intensywnie promowany zarówno przez Szwecję, jak i Polskę.
Nasi eksperci z sukcesem współpracują także w ramach szwedzko-polskiej Platformy Zrównoważonej Energii (Swedish – Polish Sustainable Energy Platform). Ma ona na celu ułatwienie zawierania umów obustronnych oraz stanowi platformę dla szybkiego rozpowszechniania i korzystania z posiadanej wiedzy. Do głównych celów Platformy należy:
? rozwój programów zrównoważonej energii, źródeł energii odnawialnej oraz efektywności końcowego wykorzystania energii,