[b]Rz: Zużycie wody w polskich przedsiębiorstwach jest średnio ponad dwa razy większe niż w firmach Europy Zachodniej. Dlaczego tak jest?[/b]
[b] Paweł Pietraszek:[/b] Ceny wody są wciąż niskie i przedsiębiorcy rzadko myślą o jej oszczędzaniu. W wielu firmach jest park maszynowy o wysokiej wodochłonności, a pracownicy często nie zwracają uwagi na fakt, że przez swoje zaniedbania, np. zostawienie otwartego kranu, tracą duże ilości wody. Woda jednak systematycznie drożeje i po energii stanowi drugą pozycję w opłatach za media. Z naszych obserwacji wynika, że firmy są coraz bardziej zainteresowane zmniejszeniem rachunków, na co wpływ ma też kryzys.
[b]Gdzie przedsiębiorcy mogą poczynić największe oszczędności?[/b]
Najdroższe jest oczyszczanie ścieków. Przedsiębiorstwa z branży spożywczej, papierniczej wydają na opłaty za odprowadzanie niedostatecznie oczyszczonych ścieków nawet kilkaset tysięcy złotych miesięcznie. Przy własnej nowoczesnej oczyszczalni koszt zmniejsza się od trzech do pięciu razy. Inwestycja w oczyszczalnie to wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów złotych, ale zwraca się bardzo szybko. Najnowsze technologie pozwalają na połączenie oczyszczalni z biogazownią. Na przykład w Polsce właśnie została otwarta pierwsza taka instalacja w papiernictwie, w Europie jest ich tylko kilka. Inwestycja zwraca się po dwóch latach, a nie jest znacząco droższa od tradycyjnych oczyszczalni.
[b]Czy własne oczyszczalnie opłacają się każdemu? [/b]