Jestem przeciwny zbyt dużemu wpływowi polityki na biznes, ale w przypadku sektora energii aktywny udział polityków jest wręcz konieczny. Ludzie biznesu i ich organizacje, z sektora ropy naftowej i gazu nie mają możliwości i nie są w stanie samodzielnie rozwikłać pojawiających się na tej drodze problemów politycznych, finansowych, prawnych i psychospołecznych. Z kolei politycy powinni przyjąć pomoc fachowców, bo warunkiem powodzenia tego niezwykle skomplikowanego i wymagającego przedsięwzięcia jest ścisła współpraca z biznesem. Chodzi o duże tempo działań i maksymalne ograniczenie możliwości popełnienia kosztownych w skutkach błędów.
Dobrym przykładem jest światowe współdziałanie w sprawie ocieplenia klimatu. Stworzono infrastrukturę polityczną, prawną i społeczną walki z tym zjawiskiem. Byłaby ona pewnie skuteczniejsza, gdyby od początku w pracach szerzej uczestniczyli ludzie biznesu.
W działaniach na rzecz globalnego bezpieczeństwa energetycznego szczególną rolę ma do odegrania Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). Warto przypomnieć, iż powołały ją na początku lat 70., w związku z kryzysem naftowym 1973 – 1974, państwa rozwinięte, w tym czasie główni konsumenci ropy naftowej i gazu.
Dzisiaj członkami tej organizacji jest 28 państw: wszystkie kraje G7, większość państw członkowskich UE (17 państw), w tym Polska, oraz Korea Południowa, Nowa Zelandia, Szwajcaria i Turcja. Organizacja, mając ok. 190 wysokiej klasy specjalistów z sektora nafty i gazu, od wielu lat bardzo profesjonalnie zajmuje się kwestiami szeroko rozumianej energii, w tym sektorem ropy naftowej i gazu. Ze względu na swój mandat merytoryczny IEA bardzo ściśle współpracuje z Komisją Europejską, Rosją, Chinami oraz OPEC.
Międzynarodowa Agencja Energii to bardzo wiarygodna instytucja, która powinna być forum szerokiej współpracy. Na podstawie jej możliwości merytorycznych, wieloletniego doświadczenia osób tam zatrudnionych oraz osiągnięć we współpracy z rządami państw i instytucjami międzynarodowymi należy stworzyć zasady organizacji globalnego bezpieczeństwa energetycznego. Agencja jest też doskonałym miejscem do bardzo ścisłej współpracy ludzi biznesu z reprezentantami rządów państw producentów i konsumentów energii. Uznany prestiż międzynarodowy IEA i jej wysoki profesjonalny autorytet ułatwia poszukiwanie rozwiązań zapewniających globalne bezpieczeństwo energetyczne.