—Wiesław Krużel, Wieland Polska
Mirosław Wiktorczyk, Eco Therm Szczecin
Z rur miedzianych możemy w budynku mieszkalnym wykonać wszystkie instalacje. Ten materiał jest uniwersalny, co powoduje, że odpad z jednej instalacji można wykorzystać w kolejnej. Instalacji gazowej nie wolno wykonać z innego materiału niż rura miedziana lub stalowa (stara technologia). Wynika to z przepisów prawnych. Chodzi o bezpieczeństwo pożarowe i gwarancję szczelności w podwyższonych temperaturach.
W instalacjach solarnych, z uwagi na wysokie temperatury (do 180 stopni C), nie mogą być używane żadne tworzywa. Instalacja może być wyłącznie z miedzi lub innego metalu, np. ze stali nierdzewnej. Rura miedziana ma trzykrotnie mniejszą oporność przepływu w porównaniu z karbowaną rurą nierdzewną o zbliżonej średnicy. A więc jeśli rura nie jest miedziana, cenną energię słoneczną tracimy na przeciążonej pompie.
W instalacji do ciepłej wody użytkowej z powodu temperatury szybko namnażają się bakterie (np legionella), ponieważ ścianki rur stanowią dla nich pożywkę. Jedyną rurą, która jest co najmniej bakteriostatyczna, jest rura miedziana. Wewnątrz niej nie dochodzi do powiększania się ilości bakterii w wodzie o temperaturze do 48 stopni C (w wyższej temperaturze ilość bakterii już nie przyrasta).
Kolejna sprawa to możliwość skutecznej dezynfekcji takiej instalacji; teraz jest to wymagane przez przepisy prawa. Na razie jedyną technicznie skuteczną jest dezynfekcja termiczna, czyli przegrzanie ciepłej wody do temperatury ponad 65 stopni C, aby zneutralizować żywe szczepy bakterii. Piętnaście lat temu stosowano temperaturę o 10 stopni C niższą. Jak widać, bakterie legionelli w kolejnych pokoleniach uodporniają się na coraz wyższą temperaturę. Przegrzewanie wody trwa minimum 60 minut przy temperaturze 70 stopni C. Być może za 20 lat temperatura dojdzie do 90 stopni C. Taka temperatura jest już niebezpieczna dla trwałości wszystkich rur z tworzyw. Rura miedziana ma trwałą, bezpieczną temperaturę pracy do 170 stopni C (naturalnie nie z wodą). Jej wytrzymałość mechaniczna praktycznie się nie zmienia.
W instalacji wody zimnej ważne są właściwości bakteriostatyczne wody jako środka spożywczego dodatkowo wzbogaconego o zawartość miedzi – niezbędnego mikroelementu do życia. Woda w rurze miedzianej nie zmienia barwy ani zapachu. Rury takie nie zarastają osadami wapiennymi, w które bogata jest woda pitna w wielu miejscach w Polsce.
Wielką zaletą instalacji grzewczych z miedzi jest to, że mają najmniejsze wymiary zewnętrzne. Ścianka rury miedzianej to przeważnie 1 mm; w przypadku rur z innych materiałów jest to od 2 do 4 mm. Różnica jest szczególnie widoczna w połączeniach gwintowanych. Przejściowe kształtki z tworzyw mają średnicę od trzech do czterech razy większą.
Również w rejonie kotłowni przy dużym skupieniu różnych połączeń znacznie łatwiej można wykonać instalację z rur niedzianych niż z tworzywa i wygląda to estetyczniej.
Ważna jest również całkowita gazoszczelność rur miedzianych, co zapobiega wydzielaniu się szlamu powodującego zmniejszenie a nawet zatkanie przepływu szczególnie w instalacjach podłogowych czy ściennych.
Jeśli więc wyposażamy dom jednorodzinny w instalację wodną, grzewczą, gazową oraz solarną i ze względu na ograniczony budżet nie możemy wykonać wszystkich tych instalacji z miedzi, w pierwszej kolejności możemy zrezygnować z wykorzystania rur miedzianych w instalacji grzewczej, w drugiej kolejności w instalacji zimnej wody, a w trzeciej – w instalacji ciepłej wody. Jeśli chodzi o pozostałe instalacje, alternatywy nie ma. Instalacje: gazowa i solarna nie mogą być wykonane z innych materiałów niż rury miedziane.
Warto podkreślić, że instalacja z rur miedzianych, licząc całościowo z uwzględnieniem gwarantowanej trwałości oraz bezpieczeństwa, jest niewiele droższa od wykonanej z porządnych tworzyw. Różnica tak naprawdę nie przekracza 20 proc. całości kosztów instalacji, co stanowi znikomy procent kosztów budowy domu. A mamy zapewniony spokój na bardzo długie lata. W wielu krajach posiadanie instalacji miedzianych jest podstawą do obniżki składki przy ubezpieczaniu nieruchomości.
Dlaczego ogrzewanie podłogowe
Rozwiązanie to, bardzo często obecnie stosowane, daje następujące korzyści:
- wysoki komfort cieplny ze względu na równomierny rozkład temperatury, zbliżony do idealnego,
- możliwość zastosowania alternatywnych źródeł ciepła (pompy ciepła, kotły kondensacyjne) dzięki niskiej temperaturze wody grzewczej,
- możliwość utrzymywania w pomieszczeniach temperatury niższej o 1 – 2 stopnie C w porównaniu z ogrzewaniem grzejnikowym, przy tym samym odczuciu komfortu,
- ogrzewanie jest niewidoczne, nie są potrzebne grzejniki bardzo często ograniczające możliwości architektoniczne i swobodę w meblowaniu pomieszczeń,
- łatwo utrzymać czystość, nie ma kurzu i brudu na grzejnikach,
- ciepło jest oddawane przez promieniowanie, brak prądów konwekcyjnych powietrza, zdolność samoregulacji,
- brak dodatniej jonizacji powietrza, co jest korzystne dla zdrowia.