Wiem, ale nie powiem

Wydawałoby się, że w dobie internetu i nowoczesnych technologii dostęp do informacji publicznej nie powinien stanowić problemu. A jednak.

Publikacja: 12.07.2015 21:00

Andrzej Malinowski?, prezydent Pracodawców RP

Andrzej Malinowski?, prezydent Pracodawców RP

Foto: materiały prasowe

Wciąż duża część urzędów i instytucji niechętnie dzieli się z obywatelami swoją wiedzą. Pół biedy, jeśli wynika to z braku czasu czy zwykłego lenistwa. Skandalem jest jednak świadome blokowanie dostępu do informacji, które powinny być dostępne dla wszystkich!

Przykład z ostatnich dni: Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało sprostowanie do jednej z publikacji prasowych, dotyczącej zakupu śmigłowców dla polskiej armii. Sprostowanie zaczyna się od słów, że zawarte w publikacji twierdzenia (na temat śmigłowca, który wybrał MON) są nieprawdziwe. „Hmm, a jakie są prawdziwe?" – pomyślał czytelnik, zanim przeszedł do dalszej części stanowiska. Tego się jednak nie dowie. „Z uwagi na objęcie dokumentacji technicznej klauzulą niejawności resort obrony narodowej nie może podać dokładnych danych" – kończy swoje sprostowanie MON. Nie wiadomo, czy się śmiać czy płakać. O ile jednak można zrozumieć powody, dla których MON nie chce ujawniać poufnych informacji (po co publikować idiotycznie brzmiący komunikat?), o tyle zupełne niezrozumiały jest opór przed udostępnianiem informacji ze strony innych instytucji, które z obronnością niewiele mają wspólnego.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: Bunkrów nie ma, ale też jest...
Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Sławomir Mentzen i Adrian Zandberg. Gospodarczy iluzjoniści
Opinie Ekonomiczne
Hubert A. Janiszewski: Dlaczego w Sejmie widać puste ławki
Opinie Ekonomiczne
Jak rozwiązać problem jawności wynagrodzeń? Odpowiedź można znaleźć w... Biblii
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Następne cięcie stóp procentowych najwcześniej we wrześniu?