Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 10.08.2015 21:00 Publikacja: 10.08.2015 21:00
Janusz, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki: Gwarantowana przez 15 lat stawka dla prosumenta jest jedną z wyższych w Europie, zatem inwestycja powinna być opłacalna.
Foto: Fotorzepa
Krzysztof Dziaduszyński, prezes SunWIND sp. z o.o.: Konieczne jest nie tylko rozpropagowanie wiedzy o energetyce prosumenckiej, ale także łatwe zdobycie finansowania inwestycji
Foto: Fotorzepa
Ryszard Gajewski, prezes Polskiej Izby Biomasy: Dopóki nie będziemy mieć jasności, na co stawia rząd – na duże instalacje OZE czy na energetykę rozproszoną – to trudno o prognozy.
Foto: Fotorzepa
Tomasz Podgajniak, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej (PIGEO): Dla wytwórców i inwestorów najważniejsza jest stabilna i perspektywiczna polityka. Na razie jest dużo niepewności
Foto: Fotorzepa
Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej: Rząd może wpływać na rynek, bo będzie zamawiać energię w aukcjach. Aby one były efektywne, ceny z ofert powinny być uzasadnione
Foto: Fotorzepa
Artur Stawiarski, dyrektor ds. strategii w RWE Polska: Dla każdego typu instalacji będzie miejsce, ale raczej należy spodziewać się rozwoju energetyki rozproszonej – prosumenckiej.
Foto: Fotorzepa
Potencjał rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce jest duży, ale wybór technologii zależy od systemów wsparcia, czyli decyzji rządu. To główny wniosek z debaty „Perspektywy inwestycji w odnawialne źródła energii w Polsce", która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej".
Janusz Pilitowski, dyrektor Departamentu Energetyki Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki, przekonywał, że przyjęta przez parlament w lutym br. ustawa o OZE jest korzystna dla inwestorów i sprzyja rozwojowi tych źródeł. – Ustawa już spowodowała, że inwestorzy zamierzają jeszcze w tym roku dokończyć budowę farm wiatrowych – mówił Pilitowski. – Wprawdzie w efekcie ustawy mechanizmy regulacyjne są zarówno w rękach Ministerstwa Gospodarki (gdy chodzi np. o poziom cen referencyjnych i ilość energii przeznaczonej na aukcje), jak i prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (w zakresie np. przeprowadzenia aukcji), ale nie powinno to w żaden sposób ograniczać inwestorów.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Coraz większe upały nie tylko dewastują środowisko i trwale zmieniają klimat. Nie tylko nasilają procesy migracy...
Ostatnie działania rządu na rzecz przemysłu stalowego nie są dalekosiężną odpowiedzią na problemy sektora. To żo...
Politycy – od prezydenta elekta Karola Nawrockiego po rządzącą KO – ściemniają, obiecując Polakom większą kwotę...
Podniecony swoimi sukcesami Władimir Władimirowicz Putin postanowił iść w ślady Władimira Iljicza, który przewid...
Chcemy rozmawiać o tym, co się w gospodarce udało, ale też, co poszło nie tak, gdzie system zawiódł, jakie refor...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas