Reklama
Rozwiń

e-Pytania bez odpowiedzi

Ze wszystkich wyjaśnień, dlaczego krajowa administracja, miasta, polski przemysł, prywatny biznes muszą podlegać cyfryzacji, sieć szybkiego internetu oplatać wszystkie gospodarstwa domowe i szkoły, a częstotliwości radiowe kosztować miliardy, najbardziej przekonuje mnie takie: bo nie ma innego wyjścia.

Aktualizacja: 19.07.2017 21:45 Publikacja: 19.07.2017 21:23

e-Pytania bez odpowiedzi

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek

Chyba żaden biznes nie wie tego lepiej niż prasa, której jestem reprezentantem, ale nie o jej kuluarach chciałabym tu pisać. Polskie przedsiębiorstwa, chcąc być konkurencyjne, muszą inwestować w nowe technologie, kraj nie może pozostawać w tyle za globalnymi korporacjami mającymi w małym paluszku aplikacje wiedzące wszystko o obywatelach i musi się zbroić, aby zwalczać nowy rodzaj deliktów – cyberprzestępstwa. To wszystko wiem. Spokoju nie daje mi jednak fakt, że bierzemy udział w cyfrowym wyścigu, a – o ile wiem – nikt do tej pory nie pokusił się o prognozę wskazującą, co dokładnie chcemy osiągnąć, oprócz tego, że ma być „równiej, łatwiej, szybciej i taniej". Jako sceptykowi z natury brakuje mi odpowiedzi na liczne pytania. Jakie zawody – z wyjątkiem informatyka i programisty – z listy tych, które znamy dziś, będą potrzebne w 2025 roku, gdy ruszyć mają pełną parą sieci 5G łączące wszystko ze wszystkim internetowym pasmem, pozwalające (jak mówi idea) na transport dóbr i towarów autami bez kierowców? Dziś sklepy i dostawcy usług migrują swoje sklepy i punkty obsługi do internetu i budują systemy informatyczne zastępujące sprzedawców. Tymczasem Polska – wiadomo – handlem stoi. W tej gałęzi gospodarki zatrudnionych jest (tylko na etatach) ponad 1,1 mln osób – mówi Główny Urząd Statystyczny. Więcej osób ma stołki tylko w przemyśle, bardzo szerokiej kategorii gusowskiej. Ile miejsc pracy zniknie, a co za tym idzie, jak chłonny będzie rynek, ile osób będzie mogło dzięki niemu przetrwać? Czy wystarczy energii elektrycznej, by utrzymywać w ciągłej pracy wszystkie podłączone do globalnej sieci urządzenia? Czy będziemy mieć analogowy backup? O odpowiedź na te e-pytania poproszę, zanim spalimy mosty.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Polacy oszczędzają jak nigdy dotąd. Ale dlaczego trzymają miliardy na kontach?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Ekonomiczne
Czas ucieka. UE musi znaleźć sposób na rosyjskie aktywa
Opinie Ekonomiczne
Adam Roguski: Ustawa schronowa, czyli tworzenie prawa do poprawy
Opinie Ekonomiczne
Ptak-Iglewska: USA zostawiają w biedzie swoich obywateli. To co mają dla UE?
Opinie Ekonomiczne
Bartłomiej Sawicki: Rachunki za prąd „all inclusive” albo elastyczne taryfy