W listopadzie 2012 roku Fundacja DKMS Polska (baza dawców komórek macierzystych) zainicjowała projekt „Studenci wspólnie przeciw białaczce". Jego celem jest zjednoczenie około 2 mln studentów z całego kraju, by przyczyniali się do ratowania życia osób chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi.
W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza nowotwór krwi - tzw. białaczka. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Dziś zarejestrowanych jest ich w kraju ponad 400 tys. potencjalnych dawców, jednak jest ich wciąż za mało.
Dawcą może zostać osoba w wieku pomiędzy 18, a 55 rokiem życia, ogólnie zdrowa, ważąca minimum 50 kg i przebywająca na stałe na terytorium Polski.
Istnieją dwa sposoby pobierania komórek macierzystych bądź szpiku do przeszczepienia.
Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej w Polsce stosowane jest w około 80 proc. pobrań do przeszczepień. Dawca otrzymuje przez okres pięciu dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów. Lek pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które specjalną metodą można następnie pobrać bezpośrednio z krwi. Zabieg pobrania komórek z krwi obwodowej trwa około 3-4 godzin.