- Czujność onkologiczna
Projekt Ministerstwa Zdrowia założył przede wszystkim wzmocnienie roli lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kwestii „czujności onkologicznej". Lekarz POZ, dzięki poszerzeniu zakresu kompetencji, może skierować pacjenta z podejrzeniem nowotworu na badania diagnostyczne lub do placówki onkologicznej. Lekarze pierwszego kontaktu są odpowiedzialni nie tylko za wstępną diagnozę, ale również za kontynuację leczenia. Wprowadzona zmiana ma ułatwić dostęp do leczenia chorym, którzy najbliżej mają właśnie do przychodni rejonowej.
- Karta diagnostyki i leczenia onkologicznego
Pacjent, u którego stwierdzono podejrzenie nowotworu, otrzyma kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego. Karty może wydawać lekarz POZ, jeśli będzie podejrzewał u pacjenta nowotwór, lub lekarz specjalista w poradni ambulatoryjnej (AOS), jeśli zdiagnozuje taką chorobę. Pacjent może otrzymać kartę także w szpitalu – jeśli w wyniku hospitalizacji (nawet niezwiązanej z chorobą nowotworową) zostanie u niego wykryty nowotwór złośliwy. Dokument będzie uprawniał pacjenta do wizyt u specjalistów w celu szybkiej diagnostyki onkologicznej. Karta będzie pełniła rolę skierowania oraz będzie zawierała pełną dokumentację procesu diagnostyki oraz leczenia. Pacjent zamierzający skorzystać z diagnostyki lub leczenia onkologicznego pozostawia KDiLO u świadczeniodawcy, u którego świadczenia te będą udzielane. Kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego mogą otrzymać również pacjenci z chorobą nowotworową, którzy rozpoczęli leczenie przed 1 stycznia 2015 r. W ich przypadku kartę wystawia lekarz prowadzący leczenie w szpitalu. Dzięki temu przechodzą płynnie do nowego systemu.
- Ekspresowa diagnoza
Pacjent, który otrzyma kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego, powinien zgłosić się do lekarza specjalisty. Od momentu gdy pacjent zostanie wpisany na listę osób oczekujących na konsultację specjalisty do postawienia diagnozy nie powinno minąć więcej niż 9 tygodni. Osoba ze stwierdzonym przez lekarza POZ lub innego specjalistę podejrzeniem nowotworu uprawniona będzie do tzw. szybkiej ścieżki diagnostycznej. Obecnie w ciągu 9 tygodni (8 tyg. w 2016 i 7 tyg. w 2017 roku) centrum onkologii zobowiązane jest do przeprowadzenia niezbędnych badań diagnostycznych potwierdzających lub wykluczających nowotwór oraz rozpoczęcia leczenia. Jest to czas na przeprowadzenie diagnostyki wstępnej, diagnostyki pogłębionej, kwalifikację do leczenia przez zespół specjalistów oraz rozpoczęcie terapii.
- Konsylium lekarzy
Konsylium to wielodyscyplinarny zespół specjalistów, który opracowuje plan leczenia pacjenta. Zbiera się ono po zakończeniu pogłębionej diagnostyki. Konsylium po przeanalizowaniu wszystkich badań diagnostycznych dobiera właściwy rodzaj terapii, kwalifikuje pacjenta do leczenia zabiegowego, chemioterapii lub radioterapii. Skład konsylium zależy od rodzaju schorzenia. W skład konsylium poza lekarzami różnych specjalności mogą wchodzić także inne osoby, takie jak: pielęgniarka, psycholog lub inny pracownik medyczny.