Reklama
Rozwiń

Szybka terapia – nowe rozwiązanie

1 stycznia 2015 roku wszedł w życie pakiet onkologiczny. Zgodnie z ustawą z 22 lipca 2014 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw wprowadzone zostały zmiany dotyczące organizacji systemu ochrony zdrowia, sposobu sprawowania opieki medycznej nad pacjentami onkologicznymi oraz prowadzenia list oczekujących. Mają na celu usprawnienie diagnozowania nowotworów oraz bezzwłoczne rozpoczęcie leczenia. Jakie zmiany wprowadził w życie pakiet onkologiczny?

Aktualizacja: 04.02.2015 07:03 Publikacja: 04.02.2015 00:00

Szybka terapia – nowe rozwiązanie

Foto: Rzeczpospolita

- Czujność onkologiczna

Projekt Ministerstwa Zdrowia założył przede wszystkim wzmocnienie roli lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kwestii „czujności onkologicznej". Lekarz POZ, dzięki poszerzeniu zakresu kompetencji, może skierować pacjenta z podejrzeniem nowotworu na badania diagnostyczne lub do placówki onkologicznej. Lekarze pierwszego kontaktu są odpowiedzialni nie tylko za wstępną diagnozę, ale również za kontynuację leczenia. Wprowadzona zmiana ma ułatwić dostęp do leczenia chorym, którzy najbliżej mają właśnie do przychodni rejonowej.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Ochrona zdrowia
Wiceprezes NFZ: Popieram częściowe zamrożenie płac w ochronie zdrowia
Ochrona zdrowia
Opieka koordynowana na pół gwizdka
Ochrona zdrowia
Finał polskiej prezydencji z troską o dzieci
Ochrona zdrowia
Unijny kompromis w sprawie pakietu farmaceutycznego
Ochrona zdrowia
Prof. Michał Zembala: Przeszczepiłem 300 serc