Zmiany wychodzą na zdrowie

Polacy są otwarci na zmiany. Choć częściej deklarują gotowość na nie, niż wprowadzają je w swoim życiu.

Publikacja: 16.09.2015 21:32

Podczas prezentacji wyników badania prof. Witold Orłowski (z prawej) zwracał uwagę m.in. na nowoczes

Podczas prezentacji wyników badania prof. Witold Orłowski (z prawej) zwracał uwagę m.in. na nowoczesne postawy prezentowane przez mieszkańców wsi

Foto: materiały prasowe

Polakom dobrze się kojarzy pojęcie zmiany. 92 proc. widzi w niej potrzebę, a nie przymus. Nie oznacza to jednak, że tych 92 proc. osób chce zmiany wprowadzać. Na to jest już gotowa niecała połowa. Ludzie wolą wykorzystywać nowe sposoby wykonywania czynności niż trwać w utartych schematach. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Millward Brown dla firmy Bayer.

Nie tylko leczenie

Okazuje się, że Polacy najczęściej dokonują zmian na rzecz zdrowia. Robią sobie bowiem badania profilaktyczne czy przechodzą na zdrowszą dietę. Zmiany tego typu wprowadziło w ostatnim czasie 75,4 proc. badanych.

Czynią to nie tylko mieszkańcy miast, ale także rolnicy. 75 proc. badanych odpowiedziało, że regularnie bada się i dba o dietę. Millward Brown po raz pierwszy wzięła pod lupę tę grupę zawodową.

– Te badania pokazują, że dla Polaków zdrowie jest wartością samą w sobie i nie kojarzy się od razu z koniecznością leczenia chorób – mówi dr Izabella Anuszewska, socjolog z Millward Brown.

Nauka przez całe życie

Rodacy są też przychylni nowym technologiom. 53 proc. chce się uczyć obsługiwać nowe urządzenia i sprzęt, a 47,7 proc. chciałoby się posługiwać nowymi aplikacjami i programami.

– Taka postawa, co w pierwszej chwili może nie być oczywiste, także może oddziaływać na poprawę ogólnego stanu zdrowia. Stosowanie tych technologii, czyli np. telemedycyny, w sposób korzystny wpływa na możliwość kontaktu z lekarzem oraz na przestrzeganie zaleceń lekarskich – mówi dr Michał Peller, konsultant Salonu Zdrowia Baylab.

Badacze analizowali także podejście Polaków do nauki. 85 proc. respondentów przyznało, że to ważne, by przez całe życie uczyć się czegoś nowego, a dla 65 proc. nauka to wybór, nie konieczność.

– Prawie 80 proc. Polaków przyznaje, że nauka gwarantuje jakość życia. Świadczy to o ogromnej świadomości znaczenia nauki w codziennym życiu, zwłaszcza w połączeniu z otwartością na zmiany i ciągłym zdobywaniem wiedzy – uważa Christophe Dumont, prezes firmy Bayer.

Polacy uważają także, że ciągłe kształcenie przekłada się na postęp na świecie. W badaniach przyznało to 41,5 proc. osób, a 30,8 proc. podkreśliło także, iż rozwój nowoczesnych technologii z reguły prowadzi do zmian.

Najgorzej idą Polakom zmiany dotyczące poprawy swoich warunków mieszkaniowych oraz sytuacji zawodowej. Chodzi tu o zmianę pracy czy podniesienie kwalifikacji.

– Tutaj widać największą dysproporcję pomiędzy deklarowaną wagą tego rodzaju zmian w życiu a ich realizacją w praktyce – mówią autorzy badania.

Ekonomista prof. Wiktor Orłowski zwraca uwagę, że widać dysonans pomiędzy pozytywnym odbiorem zmian a podejmowanymi działaniami. – Zmiany są dobre, ale dla ponad jednej trzeciej badanych uczenie to raczej przymus niż wybór – zauważa.

Podsumowując, z wyników badań dotyczących gotowości Polaków na zmiany wyłania się ogólna postawa otwartości na nie i to w wielu dziedzinach. Silniej wyraża się jednak na poziomie myśli i emocji niż działania.

Wieś jest już inna

Rolnicy znacznie częściej niż reszta społeczeństwa deklarują, że gdy tylko mogą, wybierają urządzenia czy rozwiązania droższe, ale z atestem bezpieczeństwa. Niemal co drugi rolnik potwierdza stosowanie w codziennej pracy zdobyczy nauki, przy średniej 42 proc.

– To już nie jest ta sama zacofana wieś, co kilkanaście i więcej lat temu – zauważa prof. Orłowski.

Rolnicy mają więc świadomość, że produkty testowane pod względem bezpieczeństwa muszą kosztować drożej. Przyznaje to 20,8 proc. pytanych. Jednocześnie 30,4 proc. osób z tej grupy zawodowej podkreśliło w badaniu, że w Polsce zbyt mało wagi przykłada się do kwestii bezpieczeństwa sprzedawanych produktów. 56,8 proc. prowadzących gospodarstwa rolne twierdzi np., że bardzo ważne jest, aby bezpieczny był zwłaszcza sprzęt medyczny, w tym glukometry. Czyli zdrowie znów okazuje się najważniejsze.

Artykuł powstał we współpracy z Salonem Zdrowia BayLab

Ochrona zdrowia
Szpitale toną w długach. Czy będą ograniczać liczbę pacjentów?
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Ochrona zdrowia
Podkomisja Kongresu USA orzekła, co było źródłem pandemii COVID-19 na świecie
Ochrona zdrowia
Rząd ma pomysł na rozładowanie kolejek do lekarzy
Ochrona zdrowia
Alert na porodówkach. „To nie spina się w budżecie praktycznie żadnego ze szpitali”
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Ochrona zdrowia
Pierwsze rodzime zakażenie gorączką zachodniego Nilu? "Wysoce prawdopodobne"
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego